capacitor DGCX MKP334J2SC24GB20N0R designed for coupling decoupling and filtering in electronics
Contact Now
Capacitance : 330nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 450V
Description : 330nF ±5% 450V Through Hole,P=10mm Film Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MKP334J2SC24GB20N0R
Model Number : MKP334J2SC24GB20N0R
Package : Through Hole,P=10mm
Product Attributes
  • Brand: DGCX
  • Series: CBB21B(R)/MKPH
  • Origin: Dongguan, China
  • Encapsulation Material: Flame-retardant epoxy resin (UL94V-0)
  • Casing Material: Flame-retardant PBT plastic shell (UL94-0)
  • Environmental Compliance: RoHS, REACH, Halogen-free (if required)
Technical Specifications
MKP334J2SC24GB20N0R 0.33 5% 450 0.1 12.0 x 15.5 x 5.5 10.0 0.6 0.05 20
General Electrical Characteristics
Parameter Specification Notes
Climate Category 40/105/21
Operating Temperature Range -40 to +105 Voltage derating of 1.25%/ for +85 to +105
Rated Temperature +85
Capacitance Range 0.001F to 15F
Capacitance Tolerance 5% (J); 10% (K)
Rated Voltage 160Vdc/90Vac, 250Vdc/160Vac, 400Vdc/220Vac, 630Vdc/250Vac
Dissipation Factor (tan ) 0.1% (1KHz at 20~25)
Insulation Resistance 50000M for C0.33uF; 15000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60 seconds)
Dielectric Strength 1.6UR for 5 seconds
Maximum Pulse Rise Rate (dV/dt)
UR (Vdc) dV/dt (V/us)
P=7.5 P=10 P=15.0 P=22.5 P=27.5
Product Structure and Main Materials
Item Main Material Description Remark
1 Metallized Polypropylene Film MPPA -/ -
2 Sprayed Tin Layer Zinc-tin alloy wire -/ -
3 Lead Wire Tinned copper wire -/ -
4 Potting Material Epoxy resin Flame-retardant UL94V-0
5 Outer Protection Material PBT Plastic Shell Flame-retardant UL94V-0
Note: All raw materials and finished products comply with RoHS environmental requirements.
Packaging Specifications
Item Dimensions (L*W*H)
Inner Carton 34.5*23.5*24.5 cm
Outer Carton 49*36*27 cm
Storage Conditions
  • Avoid prolonged exposure to air, which can degrade lead solderability.
  • Do not store in high temperature or high humidity environments.
  • Temperature: Max 35
  • Relative Humidity: Max 80%
  • Storage Time: Maximum 12 months from the production date marked on the packaging bag.
Usage Rules
  • Handling: Avoid repeated squeezing at the lead wire root. Pay attention to the lead wire tips.
    • Wave Soldering: TP 110 for 120 seconds; Ts 120 for 45 seconds. For P 7.5mm, T 4mm, wave soldering time < 4 seconds.