Contact Now
Capacitance : 39nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 630V
Description : 39nF Film Capacitor ±5% 630V Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : B82393J2JD20GB2000R
Model Number : B82393J2JD20GB2000R
Package : Through Hole,P=15mm
Product Attributes
  • Brand: DGCX (implied by markings)
  • Product Series: MMKP82
  • Type: Box-type, Double-sided Metallized Polypropylene Film Capacitor
  • Construction: Non-inductive winding
  • Encapsulation: Flame-retardant plastic shell (PBT) and flame-retardant epoxy resin
  • Leads: Tin-plated copper wire
  • Certifications: RoHS compliant, REACH compliant, Halogen-free (if required)
  • Origin: Dongguan City Chengxi Electronics Co., Ltd. (implied by company name on document)
Technical Specifications
Specification Details
Product Code B82393J2JD20GB2000R
Model Name MMKP82
Capacitance 0.039F 5%
Rated Voltage 630V.dc
Pitch (P) 15mm (W18H12T6)
Dimensions (WHT) 18mm 12mm 6mm
Capacitance Range 0.001F2.2F
Capacitance Tolerance G=2%; H=3%; J=5%; K=10%
Rated Voltages (Vdc) 250Vdc, 400Vdc, 630Vdc, 1000Vdc, 1600Vdc, 2000Vdc
Operating Temperature Range -40~+105
Rated Temperature +85
Dissipation Factor (DF) (1KHz) 0.1% (at 20~25)
Insulation Resistance 50000M for C0.33uF (100VDC, 60s)
10000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s)
Dielectric Strength 1.6UR for 5 seconds
Climate Category 40/105/56
Lead Diameter (d) 0.05mm (for 0.8mm diameter)
Inner Box Dimensions (L*W*H) 34.5cm * 23.5cm * 24.5cm
Outer Box Dimensions (L*W*H) 49cm * 36cm * 27cm
Maximum Storage Time 12 months (from production date)
Soldering Temperature (Soldering Iron) Tip not exceeding 350, time not exceeding 3 seconds
Soldering Temperature (Wave Soldering) TP110 for 120 seconds; Ts120 for 45 seconds
Wave Soldering Time (for P7.5mm, T4mm) 4 seconds
Product Features
  • Double-sided metallized polypropylene film, non-inductive structure.
  • Flame-retardant plastic shell and epoxy resin encapsulation ensure good dimensional consistency.
  • Low loss and minimal internal temperature rise.
Marking Information (Example)
  • DGCX: Company trademark
  • MMKP82: Product series model
  • 393J: Rated capacitance (39x10^3pF = 0.039F) and tolerance (J=5%)
  • 630V: Rated voltage (Vdc)
Storage Conditions
  • Temperature: Max 35
  • Relative Humidity: Max 80%