| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Capacitance : 39nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 630V
Description : 39nF Film Capacitor ±5% 630V Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : B82393J2JD20GB2000R
Model Number : B82393J2JD20GB2000R
Package : Through Hole,P=15mm
The MMKP82 series is a box-type, double-sided metallized polypropylene film capacitor designed for high-frequency DC and pulse applications in electronic equipment. It features a non-inductive winding structure with metallized polyester film and metallized polypropylene film, utilizing tin-plated copper leads soldered to the metallized layers. Encased in a flame-retardant plastic shell and epoxy resin, these capacitors offer good dimensional consistency, low loss, and minimal internal temperature rise. Typical applications include switching power supplies, electronic ballasts, motor control, and TV horizontal correction circuits.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Code | B82393J2JD20GB2000R |
| Model Name | MMKP82 |
| Capacitance | 0.039F 5% |
| Rated Voltage | 630V.dc |
| Pitch (P) | 15mm (W18H12T6) |
| Dimensions (WHT) | 18mm 12mm 6mm |
| Capacitance Range | 0.001F2.2F |
| Capacitance Tolerance | G=2%; H=3%; J=5%; K=10% |
| Rated Voltages (Vdc) | 250Vdc, 400Vdc, 630Vdc, 1000Vdc, 1600Vdc, 2000Vdc |
| Operating Temperature Range | -40~+105 |
| Rated Temperature | +85 |
| Dissipation Factor (DF) (1KHz) | 0.1% (at 20~25) |
| Insulation Resistance | 50000M for C0.33uF (100VDC, 60s) |
| 10000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s) | |
| Dielectric Strength | 1.6UR for 5 seconds |
| Climate Category | 40/105/56 |
| Lead Diameter (d) | 0.05mm (for 0.8mm diameter) |
| Inner Box Dimensions (L*W*H) | 34.5cm * 23.5cm * 24.5cm |
| Outer Box Dimensions (L*W*H) | 49cm * 36cm * 27cm |
| Maximum Storage Time | 12 months (from production date) |
| Soldering Temperature (Soldering Iron) | Tip not exceeding 350, time not exceeding 3 seconds |
| Soldering Temperature (Wave Soldering) | TP110 for 120 seconds; Ts120 for 45 seconds |
| Wave Soldering Time (for P7.5mm, T4mm) | 4 seconds |
|
|
High frequency DC pulse capacitor DGCX B82393J2JD20GB2000R box type metallized polypropylene film design Images |