| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Capacitance : 100nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 630V
Description : 100nF Film Capacitor ±5% 630V Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : B82104J2JD40GB2000R
Model Number : B82104J2JD40GB2000R
Package : Through Hole,P=15mm
The MMKP82 series is a box-type, double-sided metallized polypropylene film capacitor designed for high-frequency DC and pulse applications in electronic equipment. These capacitors are utilized in absorption and resonance circuits, offering a non-inductive winding structure with a flame-retardant plastic case and epoxy resin encapsulation for consistent appearance and dimensions. Typical applications include switching power supplies, electronic ballasts, motor control, and TV vertical correction circuits. Key features include low loss and minimal internal temperature rise.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Code | B82104J2JD40GB2000R |
| Model Series | MMKP82 |
| Capacitance | 0.1uF |
| Capacitance Tolerance | 5% (J) |
| Rated Voltage (DC) | 630V |
| Pitch (P) | 15mm |
| Dimensions (WHT) | 18mm14.5mm8.5mm |
| Lead Diameter (d) | 0.8mm 0.05 |
| Lead Length (L) | 20.0mm 2.0 |
| Dissipation Factor (DF) (1KHz) | 0.1% |
| Operating Temperature Range | -40 to +105 |
| Rated Temperature | +85 |
| Capacitance Range | 0.001F to 2.2F |
| Capacitance Tolerance Codes | G=2%; H=3%; J=5%; K=10% |
| Rated Voltage Options (DC) | 250Vdc, 400Vdc, 630Vdc, 1000Vdc, 1600Vdc, 2000Vdc |
| Dielectric Strength | 1.6UR for 5 seconds |
| Insulation Resistance | 50000M for C0.33uF (100VDC, 60s) 10000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s) |
| Climate Category | 40/105/56 |
| Storage Temperature | Max 35 |
| Storage Humidity | Max 80% RH |
| Maximum Storage Time | 12 months (from production date) |
| Marking Example | DGCX MMKP82 104J 630V |
| Inner Box Dimensions (L*W*H) | 34.5*23.5*24.5 cm |
| Outer Box Dimensions (L*W*H) | 49*36*27 cm |
| Soldering Temperature (Wave Soldering) | TP 110 (120s), Ts 120 (45s) For P7.5mm, T4mm: < 4 seconds |
| Soldering Temperature (Soldering Iron) | Tip temperature 350, time 3 seconds |
|
|
Box type capacitor DGCX B82104J2JD40GB2000R double sided metallized polypropylene film with epoxy resin encapsulation Images |