Contact Now
Capacitance : 100nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 630V
Description : 100nF Film Capacitor ±5% 630V Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : B82104J2JD40GB2000R
Model Number : B82104J2JD40GB2000R
Package : Through Hole,P=15mm
  • Product Series: MMKP82
  • Type: Box-type, Double-sided Metallized Polypropylene Film Capacitor
  • Construction: Non-inductive winding structure
  • Encapsulation: Flame-retardant plastic case and epoxy resin
  • Lead Material: Tin-plated copper wire
  • Tinning Layer: Tin-zinc alloy wire
  • RoHS Compliance: Yes
  • REACH Compliance: Yes
  • Halogen-Free: Available upon request
  • Origin: Dongguan City Chengxi Electronics Co., Ltd.
Technical Specifications
Specification Details
Product Code B82104J2JD40GB2000R
Model Series MMKP82
Capacitance 0.1uF
Capacitance Tolerance 5% (J)
Rated Voltage (DC) 630V
Pitch (P) 15mm
Dimensions (WHT) 18mm14.5mm8.5mm
Lead Diameter (d) 0.8mm 0.05
Lead Length (L) 20.0mm 2.0
Dissipation Factor (DF) (1KHz) 0.1%
Operating Temperature Range -40 to +105
Rated Temperature +85
Capacitance Range 0.001F to 2.2F
Capacitance Tolerance Codes G=2%; H=3%; J=5%; K=10%
Rated Voltage Options (DC) 250Vdc, 400Vdc, 630Vdc, 1000Vdc, 1600Vdc, 2000Vdc
Dielectric Strength 1.6UR for 5 seconds
Insulation Resistance 50000M for C0.33uF (100VDC, 60s)
10000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s)
Climate Category 40/105/56
Storage Temperature Max 35
Storage Humidity Max 80% RH
Maximum Storage Time 12 months (from production date)
Marking Example DGCX MMKP82 104J 630V