High frequency capacitor DGCX MPB105J2SC38GC2FR0R with metallized polypropylene film and epoxy resin
Contact Now
Capacitance : 1uF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 450V
Description : 1uF Film Capacitor ±5% 450V Through Hole
Mfr. Part # : MPB105J2SC38GC2FR0R
Model Number : MPB105J2SC38GC2FR0R
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DGCX
  • Product Series: CBB21B(R)/MKPH
  • Origin: Dongguan, China
  • Construction: Box-type, metallized polypropylene film, non-inductive winding
  • Encapsulation: Flame-retardant plastic case (PBT) and flame-retardant epoxy resin
  • Leads: Tinned copper wire
  • Environmental Compliance: RoHS, REACH, Halogen-free (if required)
Technical Specifications
Product Code Example: MPB105J2SC38GC2FR0R
Model Specification Example: CBB21B(R)/MKPH 1uF5% 450V.dc (13.016.06.0)
MPB105J2SC38GC2FR0R 1 5 450 0.1 W: 13.0, H: 16.0, T: 6.0 10.0 0.6
General Electrical Characteristics
Item Technical Specification Standard
Climatic Category 40/105/21
Operating Temperature Range -40~+105 (+85~+105: Rated voltage derating 1.25% / )
Rated Temperature +85
Capacitance Range 0.001F15F
Capacitance Tolerance 5%(J); 10%(K)
Rated Voltage 160Vdc/90Vac, 250Vdc/160Vac, 400Vdc/220Vac, 630Vdc/250Vac
Dissipation Factor (tan ) 0.1% (1KHz at 20~25)
Insulation Resistance 50000M for C0.33uF (100VDC, 60s)
15000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s)
Withstand Voltage 1.6UR for 5 seconds
Product Structure and Main Materials
No. Main Material Description Remarks
1 Metallized Polypropylene Film MPPA -/-
2 Spray Welding Layer Tin-Zinc Alloy Wire -/-
3 Leads Tinned Copper Wire -/-
4 Potting Material Epoxy Resin Flame-retardant UL94V-0
5 Outer Protection Material PBT Plastic Case Flame-retardant UL94V-0
Packaging Specifications
  • Inner Box Dimensions: 34.5*23.5*24.5 cm (L*W*H)
  • Outer Box Dimensions: 49*36*27 cm (L*W*H)
Storage Conditions
  • Temperature: Max 35
  • Relative Humidity: Max 80%
  • Storage Duration: Maximum 12 months from the production date marked on the packaging bag.
Environmental Characteristics
  • Compliant with RoHS requirements.
  • Compliant with REACH requirements.
  • Compliant with Halogen-free requirements (if specified).
Product Electrical Characteristics and Test Conditions
No. Item Characteristic Test Method
1 Terminal Strength Tensile Strength, Bending Strength Wire diameter: 0.6&0.8mm; Tensile: 10N for 10s; Bending: 5N, 90x2 times. No visible mechanical damage.
2 Solderability Tinning Rate Flux Temp: 2455, Immersion Time: 2.50.5s. Tinning rate 95%.
4 Temperature Rapid Change Appearance A=-40, B=+105, 5 cycles. Duration: 30min. No visible damage.
5 Vibration Appearance Amplitude 0.75mm or acceleration 98m/s (whichever is smaller), Frequency 10-500Hz, 3 directions, 2h each direction, total 6h. No visible damage.