Contact Now
Capacitance : 1nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 1kV
Description : 1nF Film Capacitor ±5% 1kV Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : B82102J3AC10GB200ZR
Model Number : B82102J3AC10GB200ZR
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
MMKP82 Series Metallized Polypropylene Film Capacitor
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DGCX
  • Origin: Dongguan, China
  • Product Series: MMKP82
  • Type: Box-type, Double-sided Metallized Polypropylene Film Capacitor
  • Encapsulation: Flame-retardant plastic case and flame-retardant epoxy resin
  • RoHS Compliance: Yes
  • REACH Compliance: Yes
  • Halogen-Free: Available upon request
Technical Specifications
Specification Details
Product Code Example B82102J3AC10GB200ZR
Model Name MMKP82
Capacitance Range 0.001F ~ 2.2F
Capacitance Tolerance G=2%; H=3%; J=5%; K=10%
Rated Voltage (DC) 250Vdc, 400Vdc, 630Vdc, 1000Vdc, 1600Vdc, 2000Vdc
Operating Temperature Range -40 ~ +105
Rated Temperature +85
Voltage Derating (85~105) 1.25% /
Climate Category 40/105/56
Dissipation Factor (DF) 0.1% (1KHz at 20~25)
Insulation Resistance 50000M for C0.33uF (100VDC, 60s)
10000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s)
Dielectric Strength 1.6UR for 5 seconds
Max. Pulse Rise Time (dV/dt) Refer to datasheet for specific values based on voltage and lead pitch.
Lead Pitch (P) Example 10.0 mm (for model B82102J3AC10GB200ZR)
Dimensions (L x W x H) Example 13mm x 9mm x 4mm (for model B82102J3AC10GB200ZR)
Lead Diameter (d) Example 0.6 mm (for model B82102J3AC10GB200ZR)
Storage Temperature Max 35
Storage Humidity Max 80% RH