Epoxy Encapsulated Non Inductive Winding Capacitor DGCX MPE155J2SA080B2000R for Electronic Equipment
Contact Now
Capacitance : 1.5uF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 450V
Description : 1.5uF Film Capacitor ±5% 450V Through Hole
Mfr. Part # : MPE155J2SA080B2000R
Model Number : MPE155J2SA080B2000R
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: DGCX ()
  • Origin: Dongguan, Guangdong, China
  • Product Type: Metallized Polyester Film Capacitor (Impregnated Type)
  • Model Series: CL21/MPE
  • Construction: Non-inductive winding, epoxy encapsulated
  • Lead Material: Tinned copper clad steel wire
  • Coating Material: Flame-retardant epoxy resin powder (UL94V-0)
  • Environmental Compliance: RoHS, REACH, Halogen-free (optional)
Technical Specifications
Specification Details
Product Code Example MPE155J2SA080B2000R
Capacitance 1.5F 5%
Rated Voltage 450V.dc
Dimensions (L*W*H) 21.6*14.8*8.1 mm
Climate Category 55/105/21
Operating Temperature Range -55 to +105 (with derating above +85)
Rated Temperature 85
Capacitance Range 0.01F to 10F
Capacitance Tolerance 5% (K), 10% (K), 20% (M)
Rated Voltages (Vdc) 63, 100, 160, 250, 400, 630
Dissipation Factor (DF) at 1kHz, 20 0.01 (1.0%)
Insulation Resistance (10VDC, 60s) 3750M for C0.33F; 1250M*uF for C>0.33F (for U100VDC)
Insulation Resistance (100VDC, 60s) 7500M for C0.33F; 2500M*uF for C>0.33F (for U>100VDC)
Dielectric Strength 1.6 UR(VDC) for 5 seconds
Lead Spacing (mm) 5.0, 7.5, 10.0, 12.5, 15.0, 17.5, 20, 22.5, 25, 27.5, 31, 37.5, 41
Body Thickness Code (mm) 4.0 (04), 5.5 (06), 6.4 (06), 8.5 (09), 10.0 (10), 20 (20), 23 (23)
Lead Type Straight, Bent (various types)
Lead Length / Taping Various options available (e.g., 3.0mm, 4.0mm, 5.0mm; Taping pitch 12.7mm, 15mm)
Environmental Code R (RoHS/REACH), H (Halogen-free)
Rated Voltage Codes (UR VDC) 63(1J), 100(2A), 160(2C), 250(2E), 400(2G), 450(2S), 520(2T), 630(2J), 800(2K), 1000(3A), 1200(3V), 1250(3B), 1600(3C), 2000(3D), 2500(3E), 3000(3F)
Storage Conditions Max 35, Max 80% RH. Shelf life: 12 months from production date.