Contact Now
Capacitance : 120nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 160V
Description : 120nF Film Capacitor ±10% 160V Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : MPP124K0160D131206B1015
Model Number : MPP124K0160D131206B1015
Package : Through Hole,P=10mm
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Model Series: MPP-QP (MPP-TYPE Metallized Polypropylene Film Interference Suppression Capacitor)
  • Customer: (Lichuang Mall)
Technical Specifications
ItemDescription
ScopeCapacitors for type MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor)
Operation Temperature-40 ~ +105
Capacitance Range0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Tape Options (6-1)PEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET
Capacitance Codes (6-2)101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF)
Tolerance Codes (6-3)F (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%)
Rated Voltage Example (6-4)0630 -> 630V, 1000 -> 1KV
DC/AC Indicator (6-5)D (DC), A (AC)
Size Format (6-6)090805 (W)9*(H)8*(T)5
Lead Forming Codes (6-7)B, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require)
Lead Pitch Codes (6-8)08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm)
Lead Length Codes (6-9)04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm)
Specifications StandardJIS 5115, IEC384-16
Test Items - Withstand Voltage (7-1)Between Terminals: 150% of Rated Voltage, 60sec. Between terminal and Enclosure: UR200+1000VDC, 60sec.
Test Items - Insulation Resistance (7-2)CR 0.33uF: IR 9,000M. CR > 0.33uF: IR 3,000 (M. uF). Measured at 10015VDC, 60sec / 25.
Test Items - Capacitance (7-3)Within the tolerance specified. Measured at 1KHz, 1Vrms Max. at 25.
Test Items - Dissipation Factor (7-4)0.001 (0.1%) Max. Measured at 1KHz, 1Vrms Max. at 25.
Test Items - Bending Strength of Terminal (7-6)No wire breakage and no damage of capacitor. Load Force: 0.5 Kg, Bending Time: 4 x 90 in 5sec.
Test Items - Vibration (7-7)Appearance: No Visible Damage. Contact: Normal. Frequency: 10~55~10Hz (1min/cycle). Distance: 1.5mm. Axis: X, Y, Z. Time: 2h/axis (6h total).
Test Items - Dry Heat Resistance (7-11)Appearance: No Visible Damage. Withstand Voltage: Normal. Capacitance Change: +5~ -2% of Initial Value. Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M. CR > 0.33uF: IR 900 M. Test Temperature: 105 2, Test Times: 2Hrs.
Test Items - Humidity Resistance (7-12)Appearance: No Visible Damage. Withstand Voltage: Normal. Capacitance Change: 10% of Initial Value. Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M. CR > 0.33uF: IR 900 M. DF (tan): 0.001. Test Temperature: -40 2, Relative Humidity: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, Test Voltage: 130% of Rated Voltage for 1 min.
Dimensions Reference (9)nF, mm. W (Max), T (Max), H (Max), A (Min) 1.5mm (max), P 0 5, d 0.05mm
Convention Marking (10)CAPACITANCE CODE (e.g., 104), CAPACITANCE TOLERANCE (e.g., K), Rated voltage (e.g., 275V DC)