Contact Now
Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 400V
Description : 100nF Film Capacitor ±10% 400V Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : MPP104K0400D181206B1515
Model Number : MPP104K0400D181206B1515
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CHAMPION
  • Origin: Dongguan, China
  • Manufacturer: DONGGUQN CHAMPION ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD.
  • Part Name: METALLIZED POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR (MPP-QP)
  • Customer: (Lichuang Mall)
  • Document Type: APPROVAL SHEET
Technical Specifications
ItemSpecificationDetails
ScopeType MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor)Capacitor for interference suppression
Operation Temperature -40 ~ +105
Capacitance Range0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Champion Part No. Structure1. TapePEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET
2. Capacitance101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF)
3. ToleranceF (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%)
4. Rated VoltageExample: 0630 -> 630V, 1000 -> 1KV
5. DC/ACD (DC), A (AC)
6. SizeFormat: (W)x(H)x(T), e.g., 090805 (W)9*(H)8*(T)5
7. Lead FormingB, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require)
8. Lead PitchCode 08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm)
9. Lead LengthCode 04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm)
Specifications (JIS 5115, IEC384-16)Withstand Voltage (Terminals)150% of Rated Voltage, 60sec.
Withstand Voltage (Terminal/Enclosure)UR200+1000VDC, 60sec.
Insulation Resistance (Terminals)CR 0.33uF: IR 9,000M; CR > 0.33uF: IR 3,000 (M. uF) at 10015VDC, 60sec/25
CapacitanceWithin the tolerance specified at 1KHz, 1Vrms Max. at 25
Dissipation Factor0.001 (0.1%) Max. at 1KHz, 1Vrms Max. at 25
Tense Strength of TerminalNo wire breakage/damage. Load: 1.0 Kg, Time: 10 1sec
Bending Strength of TerminalNo wire breakage/damage. Load: 0.5 Kg, Bending: 4 x 90 in 5sec
Reliability TestsVibrationAppearance: No Visible Damage; Contact: Normal. Freq: 10~55~10Hz (1min/cycle), Dist: 1.5mm, Axis: X,Y,Z, Time: 2h/axis (6h total)
Solder-ability75% of Surface Tinning. Solder Temp: 2705, Time: 30.5sec
Dry Heat ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: +5~ -2% of Initial; Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M; CR > 0.33uF: IR 900 M. Temp: 105 2, Time: 2Hrs
Humidity ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: 10% of Initial; Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M; CR > 0.33uF: IR 900 M; DF (tan): 0.001. Temp: -40 2, RH: 90~95%, Time: 2408 HRS, Test Voltage: 130% Rated Voltage for 1min.
DimensionsRefer to diagram (W, T, H, A, P, d)Nominal Capacitance Unit: nF; Dimension Unit: mm
Convention MarkingCAPACITANCE CODE (e.g., 104), CAPACITANCE TOLERANCE (e.g., K), Rated Voltage (e.g., 275V DC)