Contact Now
Capacitance : 150nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 630V
Description : 150nF Film Capacitor ±10% 630V Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : MPP154K0630D131206B1015
Model Number : MPP154K0630D131206B1015
Package : Through Hole,P=10mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CHAMPION
  • Origin: Dongguan, China
  • Material: Metallized Polypropylene Film
  • Model Series: MPP-QP
  • Customer:
Technical Specifications
ItemDetails
ScopeCapacitor for type MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor)
Operation Temperature-40 ~ +105
Capacitance Range0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Tape CodesPEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET
Capacitance Codes101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF)
Tolerance CodesF (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%)
Rated Voltage Example0630 -> 630V, 1000 -> 1KV
DC/Ac IndicatorD DC; A AC
Size Example090805 (W)9*(H)8*(T)5
Lead Forming CodesB, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require)
Lead Pitch Codes08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm)
Lead Length Codes04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm)
Specifications StandardJIS 5115, IEC384-16
Withstand Voltage (Terminals)150% Of Rated Voltage, 60sec.
Withstand Voltage (Terminal/Enclosure)UR200+1000VDC, 60sec.
Insulation Resistance (CR 0.33uF) 9,000M (at 10015VDC, 60sec / 25)
Insulation Resistance (CR > 0.33uF) 3,000 (M. uF) (at 10015VDC, 60sec / 25)
Capacitance MeasurementWithin the tolerance specified (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Dissipation Factor0.001 (0.1%) Max. (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Bending Strength of TerminalNo wire breakage and No Damage of Capacitor (Load Force: 0.5 Kg, Bending Time: 4 x 90 in 5sec)
VibrationAppearance: No Visible Damage; Contact: Normal (Freq: 10~55~10Hz/min, Dist: 1.5mm, Axis: X,Y,Z, Time: 2h/axis)
Solder-ability75% Of The Surface Tinning (Solder Temp: 2705, Solder Time: 30.5sec)
Dry Heat ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: +5~ -2%; Insulation Resistance: CR 0.33uF 2,700M, CR > 0.33uF 900 M (Test Temp: 105 2, Test Times: 2Hrs)
Humidity ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: 10%; Insulation Resistance: CR 0.33uF 2,700M, CR > 0.33uF 900 M; DF (tan): 0.001 (Test Temp: -40 2, RH: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, Test Voltage: 130% Rated Voltage for 1 min)