Contact Now
Capacitance : 68nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 250V
Description : 68nF Film Capacitor ±10% 250V Through Hole P=10mm
Mfr. Part # : MPP683K0250D131206B1015
Model Number : MPP683K0250D131206B1015
Package : Through Hole,P=10mm
  • Origin: Dongguan, China
  • Part Name: METALLIZED POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR (MPP-QP)
  • Customer: Licheng Mall
  • Manufacturer: Dongguan Champion Electronic Technology Co., Ltd.
  • Contact Person: Mr. Meng
  • Contact Phone: 13802879698
  • Website: www.champion-dg.com
  • Document Date: 2018-08-24
  • Document Version: 01
  • Document Number: QP-AP-28
  • Page: 07/01
Technical Specifications
ItemSpecificationDetails
ScopeType MPP CapacitorMetallized Polypropylene Film Capacitor
Operation Temperature-40 ~ +105
Capacitance Range0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Champion Part No. Coding1. TapePEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET
2. Capacitance101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF)
3. ToleranceF (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%)
4. Rated Voltagee.g., 0630 -> 630V, 1000 -> 1KV
5. DC/AcD (DC), A (AC)
6. Sizee.g., 090805 -> (W)9*(H)8*(T)5
7. Lead FormingB, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require)
8. Lead Pitch08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm)
9. Lead Length04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm)
Withstand Voltage (Terminal/Enclosure)UR200+1000VDC, 60sec. (No abnormality)
Insulation Resistance (Terminals)CR 0.33uF: IR 9,000M; CR > 0.33uF: IR 3,000 (M. uF) (Measured at 10015VDC, 60sec / 25)
CapacitanceWithin the tolerance specified (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Dissipation Factor 0.001 (0.1%) Max. (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Bending Strength of TerminalNo wire breakage and No Damage of Capacitor (Load Force: 0.5 Kg, Bending Time: 4 x 90 in 5sec)
VibrationAppearance: No Visible Damage; Contact: Normal (Frequency: 10~55~10Hz, Distance: 1.5mm, Course: X,Y,Z axis, Time: 2h/axis (6h total))
Solder-ability75% Of The Surface Tinning (Solder temp: 2705, Solder time: 30.5sec)
Dry Heat ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: +5~ -2% of Initial Value; Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M; CR > 0.33uF: IR 900 M (TEST TEMP: 105 2, Test Times: 2Hrs)
Humidity ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: 10% of Initial Value; Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M; CR > 0.33uF: IR 900 M; DF (tan): 0.001 (TEST TEMP: -40 2, RH: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, TEST VOLTAGE: 130% of Rated Voltage for 1 min.)