Contact Now
Capacitance : 1.2uF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 160V
Description : 1.2uF Film Capacitor ±10% 160V Through Hole P=27.5mm
Mfr. Part # : MPP125K0160D312011B2815
Model Number : MPP125K0160D312011B2815
Package : Through Hole,P=27.5mm
  • Origin: Dongguan, China
  • Product Name: METALLIZED POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR (MPP-QP)
  • Customer:
  • Approval Date: 2018.08.24
  • Manufacturer: (DONGGUQN CHAMPION ELECTRONIC TECHNOLOGY CO., LTD.)
Technical Specifications
ItemSpecificationDetails
ScopeType MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor)For interference suppression
Operation Temperature -40 ~ +105
Capacitance Range 0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance 2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage 50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Champion Part No. Structure1. TapePEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET
2. Capacitance101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF)
3. ToleranceF (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%)
4. Rated Voltagee.g., 0630 -> 630V, 1000 -> 1KV
5. DC/ACD (DC), A (AC)
6. Sizee.g., 090805 -> (W)9*(H)8*(T)5
7. Lead FormingB, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require)
8. Lead Pitch08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm)
9. Lead Length04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm)
Specifications (JIS 5115, IEC384-16)Withstand Voltage (Terminals)150% of Rated Voltage, 60sec.
Withstand Voltage (Terminal to Enclosure)UR200+1000VDC, 60sec.
Insulation Resistance (Terminals)CR 0.33uF: IR 9,000M; CR > 0.33uF: IR 3,000 (M. uF) (Measured at 10015VDC, For 60sec / 25)
CapacitanceWithin the tolerance specified (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Dissipation Factor0.001 (0.1%) Max. (1KHz, 1Vrms Max. at 25)
Reliability TestsBending Strength of TerminalNo wire breakage and No Damage of Capacitor (Load Force: 0.5 Kg, Bending Time: 4 x 90 in 5sec)
VibrationAppearance: No Visible Damage; Contact: Normal (Frequency: 10~55~10Hz, Distance: 1.5mm, Axis: X, Y, Z, Time: 2h/axis)
Solder-ability75% Of The Surface Tinning (Solder temp: 2705, Solder time: 30.5sec)
Dry Heat ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: +5~ -2%; Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M; CR > 0.33uF: IR 900 M (Test Temp: 105 2, Test Times: 2Hrs)
Humidity ResistanceAppearance: No Visible Damage; Withstand Voltage: Normal; Capacitance Change: 10%; Insulation Resistance: CR 0.33uF: IR 2,700M; CR > 0.33uF: IR 900 M; DF (tan) 0.001 (Test Temp: -40 2, RH: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, Test Voltage: 130% of Rated Voltage for 1 min.)
Convention MarkingCAPACITANCE CODE (e.g., 104), CAPACITANCE TOLERANCE (e.g., K), Rated voltage (e.g., 275V DC)