Contact Now
Capacitance : 330nF
Operating Temperature : -40℃~+105℃
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 400V
Description : 330nF Film Capacitor ±10% 400V Through Hole P=22.5mm
Mfr. Part # : MPP334K0400D261707B2315
Model Number : MPP334K0400D261707B2315
Package : Through Hole,P=22.5mm
  • Origin: Dongguan, China
  • Product Name: METALLIZED POLYPROPYLENE FILM CAPACITOR (MPP-QP)
  • Customer: (Lichuang Mall)
  • Approval Date: 2018.08.24
  • Document Title: MPP Approval Sheet-QP
  • Document Number: QP-AP-28
  • Version: 01
  • Date of Manufacture: 2018-08-24
Technical Specifications
ItemSpecificationDetails
ScopeCapacitor for type MPP (Metallized Polypropylene Film Capacitor)
Operation Temperature-40 ~ +105
Capacitance Range0.001uF ~ 15 uF
Capacitance Tolerance2%(G), 3%(I), 5%(J), 10%(K), 20%(M)
Rated Voltage50VDC, 63VDC, 100VDC, 250VDC, 400VDC, 450VDC, 630VDC, 1KVDC
Champion Part No. Structure (1 2 3 4 5 6 7 8 9)
Part No. Breakdown1. TapePEI, MEF, MEM, MPP, PEN, PPN, PPS, MEC, MET
2. Capacitance101 (0.0001uF), 102 (0.001uF), 103 (0.01uF), 104 (0.1uF), 105 (1uF), 106 (10uF)
3. ToleranceF (1%), G (2%), H (2.5%), I (3%), J (5%), K (10%), M (20%)
4. Rated Voltagee.g., 0630 -> 630V, 1000 -> 1KV
5. DC/AcD (DC), A (AC)
6. Sizee.g., 090805 -> (W)9*(H)8*(T)5
7. Lead FormingB, K, R, U, W, T, S (TAPING, Customer Special Require)
8. Lead Pitch08 (7.5mm), 10 (10mm), 15 (15mm), 20 (20mm), 28 (27.5mm)
9. Lead Length04 (4mm), 08 (8mm), 10 (10mm), 13 (13mm), 23 (23mm), 30 (30mm), 40 (40mm)
Specifications (JIS 5115, IEC384-16)Test ItemsPerformance & Test Method
Withstand voltage (Between Terminals)150% Of Rated Voltage, 60sec. Shall be no abnormality.
Withstand voltage (Between terminal and Enclosure)UR200+1000VDC, 60sec. Shall be no abnormality.
Insulation resistance (Between Terminals)CR 0.33uF IR 9,000M; CR > 0.33uF IR 3,000 (M. uF). Measured at 10015VDC, For 60sec / 25.
CapacitanceWithin the tolerance specified. 1KHz, 1Vrms Max. at 25.
Dissipation Factor0.001 (0.1%) Max. 1KHz, 1Vrms Max. at 25.
Bending Strength of Terminal0.5 Kg Load Force, 4 x 90 in 5sec Bending Time. No wire breakage and No Damage of Capacitor.
Vibration(1) Appearance: No Visible Damage (2) Contact: Normal. Frequency 10~55~10Hz (1min/cycle), 1.5mm distance, X,Y,Z axis (2h/axis, 6h total).
Solder-ability75% Of The Surface Tinning. Solder temperature: 2705, Solder time: 30.5sec.
Dry Heat Resistance(1) Appearance: No Visible Damage (2) Withstand Voltage: Normal (3) Capacitance Change: +5~ -2% Of The Initial Value (4) Insulation Resistance: CR 0.33uF IR 2,700M; CR > 0.33uF IR 900 M. TEST TEMPERATURE: 105 2, Test Times: 2Hrs.
Humidity Resistance(1) Appearance: No Visible Damage (2) Withstand Voltage: Normal (3) Capacitance Change: 10% of The Initial Value (4) Insulation Resistance: CR 0.33uF IR 2,700M; CR > 0.33uF IR 900 M (5) DF ( tan) 0.001. TEST TEMPERATURE: -40 2, RELATIVE HUMIDITY: 90 ~ 95%, Test Times: 2408 HRS, TEST VOLTAGE: 130% of The Rated Voltage for 1 min.
Dimensions
Refer to Specification Size Reference for detailed dimensions (W, T, H, A, P, d).
Convention Marking
Example: 104 K 275V