Contact Now
Capacitance : 12nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 2kV
Description : 12nF Film Capacitor ±5% 2kV Through Hole P=15mm
Mfr. Part # : B82123J3DD40GB2000R
Model Number : B82123J3DD40GB2000R
Package : Through Hole,P=15mm
  • Product Series: MMKP82
  • Type: Double-sided metallized polypropylene film capacitor (Box type)
  • Encapsulation: Flame-retardant plastic case (PBT, Grey) and flame-retardant epoxy resin.
  • Leads: Tinned copper wire.
  • Termination: Gold-plated layer.
  • Environmental Compliance: RoHS, REACH, Halogen-free (if required).
  • Certifications: UL94V-0 (for case and encapsulation).
  • Origin: Dongguan Chengxi Electronics Co., Ltd.
Technical Specifications
Model/Specification Value Unit Notes
General Specifications
Product Name MMKP82 Type Double-sided Metallized Polypropylene Film Capacitor (Box type) - -
Product Code B82123J3DD40GB2000R - -
Nominal Capacitance 0.012 uF 5% Tolerance
Rated Voltage 2000 V.dc -
Pitch (P) 15 mm (W18H14.5T8.5)
Climate Category 40/105/56 - -
Rated Temperature 85 -
Capacitance Range 0.001 to 2.2 F -
Capacitance Tolerance 2% (G), 3% (H), 5% (J), 10% (K) % -
Rated Voltage Options 250, 400, 630, 1000, 1600, 2000 Vdc -
Dissipation Factor (DF) 0.1 % (1KHz at 20~25)
Insulation Resistance 50000 M for C0.33uF (100VDC, 60s)
Insulation Resistance 10000*uF M for C>0.33uF (100VDC, 60s)
Withstand Voltage 1.6UR - 5 seconds
Maximum Pulse Rise Rate (dV/dt) See table V/us Dependent on UR and Pitch (P)
Dimensions (for P/N: B82123J3DD40GB2000R)
Capacitance (uF) 0.012 uF -
Tolerance 5% - -
Rated Voltage (VDC) 2000 V -
DF (1KHz) 0.1 % -
Width (W) 18.0 mm 0.5
Height (H) 14.5 mm 0.5
Thickness (T) 8.5 mm 0.5
Pitch (P) 15.0 mm 1.0
Lead Length (L) 20.0 mm 2.0
Lead Diameter (d) 0.8 mm 0.05
Marking (Example)
Marking DGCX MMKP82 123J 2000V - -
Packaging
Inner Box Dimensions (L*W*H) 34.5*23.5*24.5 cm -
Outer Box Dimensions (L*W*H) 49*36*27 cm -
Storage Conditions
Temperature Max 35 -
Relative Humidity Max 80 % -