Capacitor DGCX MPP474J2JC070N030ZH Featuring Low Dissipation Factor and Epoxy Resin Powder Coating
Contact Now
Capacitance : 470nF
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 630V
Description : 470nF Film Capacitor ±5% 630V Through Hole
Mfr. Part # : MPP474J2JC070N030ZH
Model Number : MPP474J2JC070N030ZH
Package : Through Hole
Product Attributes
  • Brand: DGCX (Dongguan Chengxi Electronics Co., Ltd.)
  • Origin: Dongguan, Guangdong, China
  • Certifications: RoHS compliant, REACH compliant, Halogen-free (if required)
Technical Specifications
MPP474J2JC070N030ZH 0.47 5% 630 0.1% 11.5 x 13.8 x 6.7 7.5 0.6
General Electrical Characteristics
Parameter Specification
Climate Category 40/105/21
Operating Temperature Range -40 to +105
Rated Temperature 85
Capacitance Range 0.001F to 6.8F
Capacitance Tolerance 5% (K), 10% (M)
Rated Voltages 100Vdc, 160Vdc, 250Vdc, 400Vdc, 630Vdc, 1000Vdc, 1250Vdc, 1600Vdc, 2000Vdc
Dissipation Factor (DF) 0.0010 (1kHz, 20)
Insulation Resistance 30,000M for C0.33uF (100VDC, 60s)
10000M*uF for C>0.33uF (100VDC, 60s)
Withstand Voltage 1.6 UR(VDC), 5 seconds
Product Structure and Main Materials
No. Main Material Description Remark
1 Metallized Polypropylene Film MPPZAH -/-
2 Tin-Plating Layer Zinc-tin alloy wire -/-
3 Lead Wire Tin-plated steel wire -/-
4 Outer Encapsulation Material Epoxy resin powder Flame-retardant UL94V-0
5 Inner Coating Material Epoxy resin -/-
Storage Conditions
  • Temperature: 35 Max
  • Relative Humidity: 80% Max