Contact Now
Power(Watts) : 2W
Resistance : 15mΩ
Voltage Rating : -
Type : Current Sense Resistor
Tolerance : ±1%
Temperature Coefficient : ±50ppm/℃
Description : 2W 15mΩ Current Sense Resistor ±1% ±50ppm/℃ 2512 Chip Resistor - Surface Mount RoHS
Mfr. Part # : HFCL2512M2W0R015F
Model Number : HFCL2512M2W0R015F
Package : 2512
Contact Now
HFCL-Series Current Sensing Resistors
Product Attributes
  • Brand: HFCL
  • Material: MnCu alloy (M)
  • Substrate: Alumina Ceramic
  • Adhesion Layer: Epoxy
  • Resistive Element: Cu-alloy
  • Terminal Electrode: Sn, Ni, Cu
  • Protective Coating: Flame-retardant epoxy (UL-94-V0, Green)
  • Marking Coating: Flame-retardant epoxy (UL-94-V0, Black)
Technical Specifications
HFCL2512M2W0-seriesHFCL2512M2.0R001~R025 (1~4)1% (F)1006.300.20 x 3.100.20
HFCL2512M2W0-seriesHFCL2512M2.0R005~R025 (5~25)0.5% (D) / 1% (F)506.300.20 x 3.100.20