Surface mount ceramic quartz crystal unit SJK 7U24000E18UCG 24 megahertz frequency stable operation
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 18pF
Frequency : 24MHz
Description : Crystal 24MHz ±10ppm 18pF SMD3225-4P
Mfr. Part # : 7U24000E18UCG
Model Number : 7U24000E18UCG
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
The Series 7U is a seam-sealed ceramic quartz crystal unit with a 3.2x2.5mm surface mount package. It offers a 24.000MHz output frequency with fundamental mode vibration. This product is designed for applications requiring precise frequency control within a specified operating temperature range.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: 3.2x2.5mm Surface Mount Ceramic
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecification
Output Frequency24.000000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental
Frequency Tolerance (at 25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)18.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature (-20C to +70C)10ppm max
Frequency Stability Over Operating Temperature (-40C to +85C)30ppm max
Operating Temperature Range-40C to +85C
Storage Temperature Range-40C to +125C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)40 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing Condition (Ambient Temperature)255C
Testing Condition (Relative Humidity)40%~70%