Stable frequency quartz crystal unit SJK 7U16000E16UCG 16 megahertz surface mount ceramic component
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 16pF
Frequency : 16MHz
Description : Crystal 16MHz ±10ppm 16pF SMD3225-4P
Mfr. Part # : 7U16000E16UCG
Model Number : 7U16000E16UCG
Package : SMD3225-4P
Contact Now
QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7U
The Series 7U is a seam-sealed ceramic, 3.2*2.5mm surface mount quartz crystal unit. It is designed for applications requiring stable frequency output within a specified operating temperature range.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package: 3.2*2.5mm Surface Mount Ceramic
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
7U16000E16UCG 16.000000MHz AT/Fundamental 10 ppm max 16.0 PF 10ppm max / -20 C to +70 C
30ppm max/ -40 C to +85 C
-40 C to +85 C -40 C to +125 C 3.0 PF Max 10W 60 Max 3ppm/year
Testing Conditions
Reliability Test Specification
No. Test Item Test Condition Standard Requirement
1 Drop Free fall from 55cm height onto a wooden board, 3 times Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test
2 Vibration Frequency: 10~55Hz, Amplitude: 1.5mm, Duration: 2 hours per direction (X, Y, Z) Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test
3 Thermal Shock 25 cycles of high and low temperature in a test chamber. Low temp: -403 (30 min), High temp: 852 (30 min). Transition time: 3 minutes. Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test
5 Resistance to Solder Heat Wave crest temperature: 260C10C, Duration: 155 seconds Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test
6 Solderability Test Temperature: 260C10C, Immersion time: 31 seconds Solder coverage on pins: 90%
7 High Temperature High Humidity Temperature: 60C2C, Humidity: 90%~95%, Duration: 240 hours 1. Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test.
2. No rust on product surface.
8 High Temperature Test Temperature: 85C2C, Duration: 240 hours Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test
9 Low Temperature Test Temperature: -40C2C, Duration: 240 hours Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test
10 Life Test Voltage: 5V, Temperature: 25, Duration: 1000 hours Frequency variation within 5ppm, resistance variation within 15% before and after test