24 MHz Quartz Crystal Unit Ceramic Surface Mount SJK 7E24000E20UCG Frequency Control Electronic Part
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Load Capacitance : 20pF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Frequency : 24MHz
Description : Crystal 24MHz ±10ppm 20pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E24000E20UCG
Model Number : 7E24000E20UCG
Package : SMD2520-4P
Contact Now
QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E
The Series 7E is a seam-sealed ceramic surface mount quartz crystal unit with a 2.5*2.0mm package. It is designed for various electronic applications requiring precise frequency control.
Product Attributes
  • Brand: SJK ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Material: Ceramic, Quartz Crystal
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Environmental Attributes: RoHS, REACH, HF
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
Parameter Specification Conditions
Output Frequency 24.000000MHz
Vibration Mode AT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance 10 ppm max at 25C
Load Capacitance (CL) 20.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature 10ppm max / -20 C to +70 C
30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range -40 C to +85 C
Storage Temperature Range -40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0) 3.0 PF Max
Driver Level (Typical) 10W
Equivalent Series Resistance (ESR) 60 Max
Aging @25C (1st year Max) 3ppm/year
Drop Test Frequency change 5ppm, Resistance change 15% 55cm height onto wood board, 3 times
Vibration Test Frequency change 5ppm, Resistance change 15% 10~55Hz, 1.5mm amplitude, 2 hours per axis (X, Y, Z)
Thermal Shock Test Frequency change 5ppm, Resistance change 15% 25 cycles: -403C (30 min) to 852C (30 min), 3 min transition
Hermeticity Test Leak rate 110-9 Pa.m3/s He pressure: 50.5 Kg/cm, 120 min
Resistance to Soldering Heat Frequency change 5ppm, Resistance change 15% 260C10C, 155 sec
Tinning Test Pin coverage 90% 260C10C, 31 sec immersion
High Temp. & Humidity Test Frequency change 5ppm, Resistance change 15%; No surface rust 60C2C, 90%~95% RH, 240 hours
High Temperature Test Frequency change 5ppm, Resistance change 15% 85C2C, 240 hours
Low Temperature Test Frequency change 5ppm, Resistance change 15% -40C2C, 240 hours
Life Test Frequency change 5ppm, Resistance change 15% 5V, 25, 1000 hours
2207271530_SJK-7E24000E20UCG_C252263.pdf
Quality 24 MHz Quartz Crystal Unit Ceramic Surface Mount SJK 7E24000E20UCG Frequency Control Electronic Part for sale
24 MHz Quartz Crystal Unit Ceramic Surface Mount SJK 7E24000E20UCG Frequency Control Electronic Part Images