33 megahertz clock oscillator Raltron COM2310-33.000-TR suitable for stable timing signal generation
Contact Now
Description : SMD5032-4P Crystals RoHS
Mfr. Part # : COM2310-33.000-TR
Model Number : COM2310-33.000-TR
Package : SMD5032-4P
Contact Now
Clock Oscillator
Product Attributes
  • Brand: Raltron Electronics
  • Origin: USA
  • Certifications: RoHS Compliant, REACH-SVHC Compliant, HALOGEN-FREE Compliant
  • Termination Finish: Au
Technical Specifications
ParameterSymbolConditionsValueUnit
Nominal FrequencyfoTa=25C33.000MHz
Supply Voltage RangeVCCVCC 5%3.3VDC
Supply Current, maxISTa=25C7mA
Operating Temperature RangeTa-20 ~ +70C
Storage Temperature RangeT(stg)Absolute max-55 ~ +125C
Frequency Stabilityf/foInclusive of 25C Tolerance and Changes due to Operating Temperature, Supply Voltage, Load and Aging100ppm
Output VoltageVOLLogic 0 Level0.1 x VccVDC
Output VoltageVOHLogic 1 Level0.9 x VccVDC
Output LoadCMOS Output15pF
Enable / Disable FunctionE/DPin 1: N.C. (Open) or HighPin 3 Oscillation (Enabled)
Enable / Disable FunctionE/DPin 1: LowPin 3 High Impedance (Disabled)
Enable / Disable Time, maxTE/D100ns
Symmetry (Duty Cycle)DC@50% Vdd40 ~ 60%
Rise Time and Fall Timetr / tf@10% to 90% Vdd5ns
Stand-by Current, maxI(std-by)10A
Phase Jitter, maxJ1, 12kHz < Fj < 20MHz1ps
Packaging
ParameterValue
Reel Diameter178 mm
Tape Width24 mm
Pitch4 mm