Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Load Capacitance : 20pF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Frequency : 25MHz
Description : Crystal 25MHz ±10ppm 20pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E25000E20UCG
Model Number : 7E25000E20UCG
Package : SMD2520-4P
Contact Now
Product Overview
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E is a seam-sealed ceramic surface mount package designed for electronic applications. It offers a compact 2.5*2.0mm footprint and is suitable for a wide operating temperature range.
Product Attributes
  • Brand: SJK (implied by P N/ SJK)
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: Surface Mount, Ceramic, Seam Sealed
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecification
Product Name (SMD Crystal)
ModelSMD2520
Nominal Frequency25.000MHZ
Load Capacitance (CL)20.0 PF
Frequency Tolerance (@ 25C)10 ppm max
Frequency Stability (Over Operating Temp)10ppm max / -20 C to +70 C
30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)60 Max
Aging @ 25C (1st year, Max)3ppm/year
Vibration ResistanceFrequency change 5ppm, ESR change 15%
Shock ResistanceFrequency change 5ppm, ESR change 15%
Thermal Shock ResistanceFrequency change 5ppm, ESR change 15%
HermeticityLeakage rate 110-9Pa.m3/s
Soldering Heat ResistanceFrequency change 5ppm, ESR change 15%
High Temperature & HumidityFrequency change 5ppm, ESR change 15%
High Temperature TestFrequency change 5ppm, ESR change 15%
Low Temperature TestFrequency change 5ppm, ESR change 15%
Life Test (1000 hrs @ 5V, 25C)Frequency change 5ppm, ESR change 15%