| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 20pF
Frequency : 16MHz
Description : Crystal 16MHz ±10ppm 20pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E16000E20UCG
Model Number : 7E16000E20UCG
Package : SMD2520-4P
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E is a seam-sealed ceramic surface mount package measuring 2.5*2.0mm. It is designed for applications requiring precise frequency control, offering stable performance across a wide operating temperature range.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Output Frequency | 16.000000MHz |
| Mode | AT/Fundamental Frequency |
| Frequency Tolerance (at 25C) | 10 ppm max |
| Load Capacitance (CL) | 20.0 PF |
| Frequency Stability Over Operating Temperature | 10ppm max / -20 C to +70 C; 30ppm max/ -40 C to +85 C |
| Operating Temperature Range | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature Range | -40 C to +125 C |
| Shunt Capacitance (C0) | 3.0 PF Max |
| Driver Level (Typical) | 10W |
| Equivalent Series Resistance (ESR) | 80 Max |
| Aging @25C (1st year Max) | 3ppm/year |
| Testing Condition (Ambient Temperature) | 255 |
| Testing Condition (Relative Humidity) | 40%~70% |
| Measure Equipment | S&A250B or equivalent |
| Drop Test | Frequency change 5ppm, Resistance change 15% after 3 drops from 55cm |
| Vibration Test | Frequency 10~55Hz, Amplitude 1.5mm, 2 hours per axis (X,Y,Z). Frequency change 5ppm, Resistance change 15% |
| Thermal Shock Test | 25 cycles (-403 for 30min to 852 for 30min). Frequency change 5ppm, Resistance change 15% |
| Hermeticity Test | Leakage rate 110-9Pa.m3/s |
| Soldering Heat Resistance | Peak temp 260C10C for 155 sec. Frequency change 5ppm, Resistance change 15% |
| Tinning Test | Coverage 90% after dipping in 260C10C for 31 sec |
| High Temp. & Humidity Test | 60C2, 90%~95% RH for 240 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15%. No surface rust. |
| High Temp. Test | 85C2 for 240 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15% |
| Low Temp. Test | -40C2 for 240 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15% |
| Life Test | 5V, 25 for 1000 hours. Frequency change 5ppm, Resistance change 15% |
|
|
Precision quartz crystal unit SJK 7E16000E20UCG ceramic surface mount with 16 MHz frequency stability Images |