Compact Seam Sealed Quartz Crystal Unit SJK 7Y25000E10UCG for Precise Frequency Control Applications
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 10pF
Frequency : 25MHz
Description : Crystal 25MHz ±10ppm 10pF SMD1612-4P
Mfr. Part # : 7Y25000E10UCG
Model Number : 7Y25000E10UCG
Package : SMD1612-4P
Contact Now
QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7Y
The 7Y Series is a seam-sealed ceramic surface mount quartz crystal unit with a 1.6*1.2mm package. This product is designed for applications requiring precise frequency control in a compact form factor.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: Seam Sealed Ceramic, Surface Mount
  • Package Dimensions: 1.6*1.2mm
  • Minimum Packaging: 3000pcs/real
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
Parameter Specification Notes
Output Frequency 25.000000MHz
Vibration Mode AT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (@ 25C) 10 ppm max
Load Capacitance (CL) 10.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature 10ppm max / -20 C to +70 C
30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range -40 C to +85 C
Storage Temperature Range -40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0) 3.0 PF Max
Driver Level (Typical) 10W
Equivalent Series Resistance (ESR) 100 Max
Aging @25C (1st year Max) 3ppm/year
Testing Condition (Ambient Temperature) 255 Standard atmospheric conditions
Testing Condition (Relative Humidity) 40%~70% Standard atmospheric conditions
Measurement Equipment S&A250B or equivalent
Reliability Test Specification
No. Test Item Test Condition Standard Requirement
1 Drop 55cm height onto wooden board, 3 times Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
2 Vibration 10~55Hz, 1.5mm amplitude, 2 hours per axis (X, Y, Z) Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
3 Thermal Shock 25 cycles: -403 for 30 min, 852 for 30 min, 3 min transition Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
4 Hermeticity Helium pressure: 50.5Kg/cm, 120 min Leak rate 110-9Pa.m3/s
5 Resistance to Soldering Heat Wave crest temp: 260C10C, 155 sec Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
6 Solderability Test Temp: 260C10C, Immersion time: 31 sec Soldered area coverage 90%
7 High Temperature and Humidity Temp: 60C2C, Humidity: 90%~95%, 240 hours Frequency change 5ppm, Resistance change 15%; No rust on product surface
8 High Temperature Test Temp: 85C2C, 240 hours Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
9 Low Temperature Test Temp: -40C2C, 240 hours Frequency change 5ppm, Resistance change 15%
10 Life Test Voltage: 5V, Temp: 25, 1000 hours Frequency change 5ppm, Resistance change 15%