Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 12pF
Frequency : 16MHz
Description : Crystal 16MHz ±10ppm 12pF SMD3225-4P
Mfr. Part # : 7U16000E12UCG
Model Number : 7U16000E12UCG
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
The Series 7U is a seam-sealed ceramic surface mount quartz crystal unit with a 3.2*2.5mm package. It offers reliable performance for various electronic applications.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: 3.2*2.5mm Surface Mount Ceramic
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecificationNotes
Output Frequency16.000000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (@ 25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)12.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature10ppm max / -20 C to +70 C
30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)60 Max
Aging @ 25C (1st year Max)3ppm/year
Testing ConditionsAmbient temperature: 255
Relative humidity: 40%~70%