Precision 26 Megahertz Crystal Oscillator SJK 7E26000E10UCG Surface Mount Ceramic Package
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 10pF
Frequency : 26MHz
Description : Crystal 26MHz ±10ppm 10pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E26000E10UCG
Model Number : 7E26000E10UCG
Package : SMD2520-4P
Contact Now
Product Overview
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E is a seam-sealed ceramic surface mount crystal oscillator in a 2.5*2.0mm package. It is designed for applications requiring precise frequency control and stability.
Product Attributes
  • Brand: SJK ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: 2.5*2.0mm Surface Mount Ceramic
  • Minimum Packaging: 3000pcs/real
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecification
Product Name (SMD Crystal Oscillator)
ModelSMD2520
Part Number (P N/ SJK)7E26000E10UCG
Output Frequency26.000000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (at 25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)10.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature30ppm max
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)60 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing ConditionsAmbient temperature: 255, Relative humidity: 40%~70%