Precision quartz crystal unit SJK 7U20000E15UCG surface mount ceramic package 3.2 by 2.5 millimeters
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 15pF
Frequency : 20MHz
Description : Crystal 20MHz ±10ppm 15pF SMD3225-4P
Mfr. Part # : 7U20000E15UCG
Model Number : 7U20000E15UCG
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7U is a seam-sealed ceramic surface mount package measuring 3.2*2.5mm. It is designed for applications requiring precise frequency control.
Product Attributes
  • Brand: SJK ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: SMD3225
  • Minimum Packaging: 3000pcs/real
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecificationNotes
Product NameQUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7USEAM SEALED CERAMIC 3.2*2.5MM SURFACE MOUNT PACKAGE
Part Number (P/N SJK)7U20000E15UCG
Output Frequency20.000000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (@25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)15.0 PF
Frequency Stability (Over Operating Temperature)10ppm max / -20 C to +70 C
30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)60 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing ConditionsAmbient temperature: 255
Relative humidity: 40%~70%