Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7U50000E12UCG 50 Megahertz Frequency Stability Ceramic Package
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 12pF
Frequency : 50MHz
Description : Crystal 50MHz ±10ppm 12pF SMD3225-4P
Mfr. Part # : 7U50000E12UCG
Model Number : 7U50000E12UCG
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
The Series 7U is a seam-sealed ceramic, surface mount quartz crystal unit with a 3.2*2.5mm package. It is designed for applications requiring precise frequency control.
Product Attributes
  • Brand: SJK ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterValueUnitCondition
Product NameQUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7U
Package Type3.2*2.5MM SURFACE MOUNT PACKAGE
Part Number (P/N SJK)7U50000E12UCG
Output Frequency50.000000MHzNominal
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance10ppm maxat 25C
Load Capacitance (CL)12.0PF
Frequency Stability Over Operating Temperature10ppm max-20 C to +70 C
Frequency Stability Over Operating Temperature30ppm max-40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 to +85C
Storage Temperature Range-40 to +125C
Shunt Capacitance (C0)3.0PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)40 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing Condition - Ambient Temperature255CStandard
Testing Condition - Relative Humidity40~70%Standard