Seam Sealed Ceramic Quartz Crystal Unit SJK 7I12288F20UCG Surface Mount Package 12.288 MHz Frequency
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±20ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Load Capacitance : 20pF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Frequency : 12.288MHz
Description : Crystal 12.288MHz ±20ppm 20pF SMD5032-4P
Mfr. Part # : 7I12288F20UCG
Model Number : 7I12288F20UCG
Package : SMD5032-4P
Contact Now
Product Overview
The Series 7I Quartz Crystal Unit is a seam-sealed ceramic surface mount package measuring 5.0*3.2mm. It is designed for general-purpose applications requiring stable frequency output.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: 5.0*3.2mm Surface Mount
  • Sealing: Seam Sealed Ceramic
  • Minimum Packaging: 1000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterValueNotes
Output Frequency12.288000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance20 ppm maxat 25C
Load Capacitance (CL)20.0 PF
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)100W
Equivalent Series Resistance (ESR)80 Max
Aging @ 25C (1st year Max)3ppm/year
Frequency Stability Over Operating Temperature30ppm max
Testing Conditions - Ambient Temperature255
Testing Conditions - Relative Humidity40%~70%
Measurement EquipmentS&A250B or equivalent
2207271530_SJK-7I12288F20UCG_C251598.pdf
Quality Seam Sealed Ceramic Quartz Crystal Unit SJK 7I12288F20UCG Surface Mount Package 12.288 MHz Frequency for sale
Seam Sealed Ceramic Quartz Crystal Unit SJK 7I12288F20UCG Surface Mount Package 12.288 MHz Frequency Images