Precision frequency control crystal unit SJK 7U14745AE12UCG 3.2x2.5mm surface mount ceramic package
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 12pF
Frequency : 14.7456MHz
Description : Crystal 14.7456MHz ±10ppm 12pF SMD3225-4P
Mfr. Part # : 7U14745AE12UCG
Model Number : 7U14745AE12UCG
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
The 7U Series Quartz Crystal Unit is a seam-sealed ceramic surface mount component with a 3.2x2.5mm package. It is designed for applications requiring precise frequency control and stability across a wide operating temperature range.
Product Attributes
  • Brand: SJK ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Package: 3.2x2.5mm Surface Mount Ceramic, Seam Sealed
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterValue
Product Name (SMD Crystal Oscillator)
ModelSMD3225 14.7456MHZ 12PF 10PPM -40~85
Part Number (P/N SJK)7U14745AE12UCG
Output Frequency14.745600MHz
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (at 25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)12.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature10ppm max / -20 C to +70 C; 30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)80 Max
Aging @25C (1st year, Max)3ppm/year
Testing Conditions (Standard)Ambient temperature: 255; Relative humidity: 40%~70%
Measurement EquipmentS&A250B or equivalent
2207271530_SJK-7U14745AE12UCG_C557185.pdf
Quality Precision frequency control crystal unit SJK 7U14745AE12UCG 3.2x2.5mm surface mount ceramic package for sale
Precision frequency control crystal unit SJK 7U14745AE12UCG 3.2x2.5mm surface mount ceramic package Images