Ceramic Surface Mount Quartz Crystal Unit SJK 7E32000E12UCG 32 Megahertz Frequency Control Component
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 12pF
Frequency : 32MHz
Description : Crystal 32MHz ±10ppm 12pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E32000E12UCG
Model Number : 7E32000E12UCG
Package : SMD2520-4P
Contact Now
Product Overview
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E is a seam-sealed ceramic surface mount package measuring 2.5x2.0mm. It is designed for applications requiring precise frequency control.
Product Attributes
  • Brand: SJK (implied by P N/ SJK)
  • Origin: Shenzhen, China
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterSpecification
Product Name (SMD Crystal)
ModelSMD2520 32.000MHZ 12PF 10PPM -40~85
Part Number (P N/ SJK)7E32000E12UCG
Output Frequency32.000000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental Frequency
Frequency Tolerance (at 25C)10 ppm max
Load Capacitance (CL)12.0 PF
Frequency Stability Over Operating Temperature10ppm max / -20 C to +70 C; 30ppm max/ -40 C to +85 C
Operating Temperature Range-40 C to +85 C
Storage Temperature Range-40 C to +125 C
Shunt Capacitance (C0)3.0 PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)50 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing ConditionsAmbient temperature: 255; Relative humidity: 40%~70%