| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Load Capacitance : 9pF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Frequency : 26MHz
Description : Crystal 26MHz ±10ppm 9pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E26000E09UCG
Model Number : 7E26000E09UCG
Package : SMD2520-4P
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E is a seam-sealed ceramic, 2.5*2.0mm surface mount package quartz crystal unit. It is designed for applications requiring precise frequency control.
| Parameter | Specification |
| Series | 7E |
| Package | 2.5*2.0mm Surface Mount, Seam Sealed Ceramic |
| Part Number (P N/ SJK) | 7E26000E09UCG |
| Frequency | 26.000000MHz |
| Vibration Mode | AT/Fundamental Frequency |
| Frequency Tolerance (at 25C) | 10 ppm max |
| Load Capacitance (CL) | 9.0 PF |
| Frequency Stability Over Operating Temperature | 10ppm max / -20 C to +70 C; 30ppm max/ -40 C to +85 C |
| Operating Temperature Range | -40 C to +85 C |
| Storage Temperature Range | -40 C to +125 C |
| Shunt Capacitance (C0) | 3.0 PF Max |
| Driver Level (Typical) | 10W |
| Equivalent Series Resistance (ESR) | 60 Max |
| Aging @25C (1st year Max) | 3ppm/year |
| Testing Condition - Ambient Temperature | 255 |
| Testing Condition - Relative Humidity | 40%~70% |
| Measure Equipment | S&A250B or equivalent |
|
|
Precision quartz crystal unit SJK 7E26000E09UCG 26 megahertz frequency surface mount ceramic package Images |