Mfr. Part # : NX2016SA-26MHZ-STD-CZS-2
Model Number : NX2016SA-26MHZ-STD-CZS-2
Package : SMD2016-4P
| Parameter | SYM. | Electrical Spec. | Notes |
|---|---|---|---|
| Nominal frequency | fnom | 26.000 MHz | |
| Overtone order | Fundamental | ||
| Frequency tolerance | -15 - +15 ×10-6 | at +25°C | |
| Equivalent resistance | - | 60 Ω IEC π-Network Series | |
| Load capacitance | CL | 8 pF | IEC π-Network |
| Level of drive | - | 10 - 200 µW | |
| Insulation resistance | 500 - - MΩ | When terminal to terminal and terminal to cover were applied at DC100V ±15V. | |
| Operating temperature range | Topr | -40 - +85 °C | |
| Storage temperature range | Tstr | -40 - +85 °C | |
| Air-tightness | - | 1.1×10-9 Pa m3/s Helium leak detector |
| No. | Test Item | Test Methods | Specification | Code |
|---|---|---|---|---|
| 1 | High Temperature Storage | +85±3°C, 720h | A | |
| 2 | Low Temperature Storage | -40±3°C, 500h | A | |
| 3 | Temperature Humidity | +60±3°C, 90~95%RH, 500h | A | |
| 4 | Temperature Cycling | -40±3°C / +85±3°C, 500 cycles (30 min/cycle) | A | |
| 5 | Vibration | 10~55Hz, Amplitude: 1.52mm, 2 hours/axis | A | |
| 6 | Shock | Half sine wave (981m/s2), 3 times/axis | A | |
| 7 | Drop | 75cm height onto wooden block, 3 times | A | |
| 9 | Reflow resistance | Pre-heat: +150~180°C (90±30s), Peak: +260±5°C (less than 10s) | Δf/f ≤ ± 5 ppm, ΔCI/CI ≤ ± 15 % or 5 Ω (larger value) | A |
| Parameter | Value |
|---|---|
| Pre-heat temperature | 150°C to 180°C |
| Pre-heat time | 120 sec |
| Heating temperature | ≥ 230°C |
| Heating time | 40 sec |
| Peak temperature | 260°C |