NDK NX2016SA 16MHZ EXS00A CS07826 ultra compact crystal unit with frequency stability and shock resistance
Contact Now
Frequency Stability : -
Operating Temperature : -40℃~+125℃
Load Capacitance : 8pF
Equivalent Series Resistance(ESR) : 200Ω
Frequency : 16MHz
Description : 8pF SMD2016-4P Crystals RoHS
Mfr. Part # : NX2016SA-16MHZ-EXS00A-CS07826
Model Number : NX2016SA-16MHZ-EXS00A-CS07826
Package : SMD2016-4P
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: NDK
  • Model: NX2016SA
  • Certifications: Directive 2011/65/EU, Directive (EU) 2015/863
Technical Specifications
Dimensions
Unit: mm
Dimensions: 2.0 0.1 (L) 1.6 0.1 (W) 0.45 0.05 (H)
Land pattern (Typical):
Terminal land connections (TOP VIEW):
#1: X'tal
#2: Connected with a cover (Please connect with a GND.)
#3: X'tal
#4: Connected with a cover (Please connect with a GND.)
C0.2 (Recommended)
2504151339_NDK-NX2016SA-16MHZ-EXS00A-CS07826_C7322371.pdf
Quality NDK NX2016SA 16MHZ EXS00A CS07826 ultra compact crystal unit with frequency stability and shock resistance for sale
NDK NX2016SA 16MHZ EXS00A CS07826 ultra compact crystal unit with frequency stability and shock resistance Images