| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : SMD2012-2P Crystals RoHS
Mfr. Part # : NX2012SA_32.768K_STD-MUB-1
Model Number : NX2012SA_32.768K_STD-MUB-1
Package : SMD2012-2P
The NX2012SA is a compact, thin, and lightweight tuning fork crystal unit designed for OA, AV, and mobile communication applications. It features a metal lid for excellent shock resistance during chip mounting and exhibits excellent electrical performance. This surface-mount crystal oscillator is suitable for reflow soldering and is RoHS compliant.
| Item | Specification |
|---|---|
| Nominal Frequency | 32.768kHz |
| Operating Temperature Range | 40 to +85C |
| Storage Temperature Range | 40 to +85C |
| Level of Drive | 0.1W (0.5W Max.) |
| Frequency Tolerance (25 3 C) | 20 106 |
| Turning Point | +25C 5C |
| Temperature Coefficient | 0.04 106/C2 |
| Max. Load Capacitance | 12.5pF |
| Equivalent Series Resistance | 80k Max. |
| Max. Shunt Capacitance | 1.3pF typ./ 1.5pF Max. |
| Insulation Resistance | 500M Min. |
| Specifications Number | STD-MUB-1 |
| Dimensions | 2.01.20.55mm |
|
|
Surface mount tuning fork crystal oscillator NDK NX2012SA 32.768K STD-MUB-1 designed for communication Images |