Mfr. Part # : RSE-32.768-7-H14-TR-NS6
Model Number : RSE-32.768-7-H14-TR-NS6
| Parameter | Value |
| Nominal Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Tolerance at 25C | 20 ppm max |
| Temperature Coefficient | -0.033 10% ppm/C |
| Turnover Temperature | 25C 5C |
| Operating Temperature Range | -40C to +85C |
| Storage Temperature Range | -55C to +125C |
| Aging | 3 ppm per year max |
| Load Capacitance | 7 pF |
| Equivalent Series Resistance | 65 k max |
| Shunt Capacitance | 0.9 pF typ |
| Drive Level | 0.1 W typ, 1 W max |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| ESD Classification Level | N/A |
| Parameter | Value |
| Reel Diameter | 330 mm |
| Tape Width | 16 mm |
| Pitch | 4 mm |