| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : Crystals RoHS
Mfr. Part # : RSE-32.768-7-H14-TR-NS6
Model Number : RSE-32.768-7-H14-TR-NS6
The RSE-32.768-7-H14-TR-NS6 is a surface mount microprocessor crystal designed for precise timing applications. It offers reliable performance with specific tolerances and temperature coefficients, making it suitable for embedded systems and microprocessors where accurate clock generation is crucial.
| Parameter | Value |
| Nominal Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Tolerance at 25C | 20 ppm max |
| Temperature Coefficient | -0.033 10% ppm/C |
| Turnover Temperature | 25C 5C |
| Operating Temperature Range | -40C to +85C |
| Storage Temperature Range | -55C to +125C |
| Aging | 3 ppm per year max |
| Load Capacitance | 7 pF |
| Equivalent Series Resistance | 65 k max |
| Shunt Capacitance | 0.9 pF typ |
| Drive Level | 0.1 W typ, 1 W max |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| ESD Classification Level | N/A |
| Parameter | Value |
| Reel Diameter | 330 mm |
| Tape Width | 16 mm |
| Pitch | 4 mm |
| Quantity per Reel | 3000 Pieces |
| Packaging Standard | In accordance with EIA-481 |
| Parameter | Value |
| Preheat Temperature (TSMIN) | 125C |
| Preheat Temperature (TSMAX) | 150C |
| Time (TSMIN to TSMAX) (tS) | 60-180 sec. |
| Temperature (TL) | 217C |
| Peak Temperature (TP) | 260C |
| Ramp-up rate (RUP) | 3C/sec max. |
| Ramp-down rate (RDOWN) | 6C/sec max. |
| Time within 5C of Peak Temperature (tP) | 10 sec. |
| Time [25C] to Peak Temperature | 480 sec. |
| Time (tL) | 60-150 sec. |
The marking consists of x3FmyR, where 'x' is an Internal Production ID code, 'y' is the Year code, and 'w' is the Week code.
|
|
surface mount microprocessor crystal Raltron RSE-32.768-7-H14-TR-NS6 designed for precise timing applications Images |