NDK NX2012SA 32.768KHZ EXS00A MU00185 Crystal Unit Frequency Component for Electronic Timing Systems
Contact Now
Description : SMD2012-2P Crystals RoHS
Mfr. Part # : NX2012SA-32.768KHZ-EXS00A-MU00185
Model Number : NX2012SA-32.768KHZ-EXS00A-MU00185
Package : SMD2012-2P
Contact Now
Crystal Unit NX2012SA
Product Attributes
  • Brand: NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD. (NDK)
  • Origin: Japan
  • Product Type: Crystal Unit
Technical Specifications
Specification Value Details
Nominal Frequency (F0) 32.768 kHz
Overtone Order Fundamental
Adjustment Tolerance 20 10 Max. (at +25C)
Turning Point +25C 5C
Temperature Coefficient -0.04 10 / C Max.
Equivalent Resistance (RR) Typ: 60 k Max: 80 k
Insulation Resistance 500 M (Min.) (DC100V 15V applied)
Operating Temperature Range -40 to +85C
Storage Temperature Range -40 to +85C
Maximum Drive Level 0.5 W Max.
Aging (at +25 C) 3 10 Max. / 1 year
Frequency Measurement Instrument Network Analyzer (CNA-LF)
Frequency Measurement Load Capacitance (CL) 9.0 pF
Frequency Measurement Level of Drive 0.1 W
Equivalent Resistance Measurement Load Capacitance (CL) Series
Equivalent Resistance Measurement Level of Drive 0.1 W
Reflow Soldering Peak Temperature 265C 10 sec
Reflow Soldering Heating 230C or higher 30 sec
Reflow Soldering Preheating 150C to 180C 120 sec
Reflow Soldering Passage Times Two times
Manual Soldering Heat Resistance 400C Soldering iron on terminal electrode for four seconds (twice)
2410121528_NDK-NX2012SA-32-768KHZ-EXS00A-MU00185_C5136772.pdf
Quality NDK NX2012SA 32.768KHZ EXS00A MU00185 Crystal Unit Frequency Component for Electronic Timing Systems for sale
NDK NX2012SA 32.768KHZ EXS00A MU00185 Crystal Unit Frequency Component for Electronic Timing Systems Images