| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 4.7kΩ
Description : 4.7kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07CP04-472A2020-TA
Model Number : PC16SH-07CP04-472A2020-TA
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Type | Single-turn panel control potentiometer |
| Applications | Appliance program selection, Thermostat adjustment, HVAC control, Consumer electronics, Industrial controls, Automotive control, Home and building automation |
| Modular Ganging | Up to 4 modules |
| Shaft Options | Plastic and Metal shafts available |
| Tapers | Linear (Lin), Log (audio), Antilog (Alog) |
| Terminals | Solder lugs or PC pins (on request) |
| Electrical Specifications - Taper | Lin, Log, Alog |
| Electrical Specifications - Range of Values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Electrical Specifications - Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Electrical Specifications - Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Electrical Specifications - Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Electrical Specifications - Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Electrical Specifications - Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Electrical Specifications - Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Electrical Specifications - Nominal Power (50C) (Lin) | 0.2 W |
| Electrical Specifications - Nominal Power (50C) (Log, Alog) | 0.1 W |
| Electrical Specifications - Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Electrical Specifications - Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Electrical Specifications - Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to +158F) |
| Environmental Testing - Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W (5% R) |
| Environmental Testing - Mechanical Life (Potentiometer) | 25,000 cycles at 10 to 15 cpm |
| Environmental Testing - Mechanical Life (Switch) | 10,000 cycles at 1A and 50 VAC |
| Environmental Testing - Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) at -25C; +70C |
| Environmental Testing - Thermal Cycling | 16h at 85C and 2h at -25C (2.5% R) |
| Environmental Testing - Damp Heat | 500h at 40C and 95% RH (5% R) |
| Environmental Testing - Vibration | 2h each plane at 10Hz - 55Hz (2% R) |
| Environmental Testing - Storage | 6 months at 23C 2C and 50% RH (2.5% R) |
| Mechanical Specifications - Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Mechanical Specifications - Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Mechanical Specifications - Rotational Torque | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) (for single models) |
| Mechanical Specifications - Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Mechanical Specifications - Max. Torque Nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Mechanical Specifications - Thrust and Pull in Shaft | > 25 N |
| Switch Specifications - Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Specifications - Contact Resistance (initial) | 10 m |
| Switch Specifications - Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Specifications - Operating Angle | 305 |
| Switch Specifications - Test Voltage | 500 V |
| Packaging | Bulk; Box dimensions (mm): 250x160x95; Units per box: 100 pcs (50pcs for Triple/Quadruple models with switch) |
|
|
Amphenol PC16SH 07CP04 472A2020 TA carbon panel mount potentiometer plastic housing ip54 protection single turn Images |