Contact Now
  • 1
Tolerance : ±10%
Power(Watts) : 500mW
Number of Turns : 1
Resistance : 500Ω
Description : 500Ω ±10% 500mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P260S-D1BS2CB500
Model Number : P260S-D1BS2CB500
Contact Now
Product Overview
The TT electronics P260/P261 Series panel potentiometers are 12.7mm (1/2) square rotary potentiometers featuring metal shafts and bushings. They offer options for audio and linear resistance tapers, as well as flatted and slotted shafts. These potentiometers are designed for applications such as electric guitars, amplifiers, mixers, drum machines, and synthesizers, providing features like a sealed/dust-proof design, 1,000,000 cycle life, and optional rotary switches, detents, and wire leads. Multiple gangs are available, and they meet MIL-PRF-94 requirements.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Model Series: P260 / P261
  • Certifications: MIL-PRF-94
Technical Specifications
CharacteristicSpecification
Resistance Range500-1M (for B taper), 2K-1M (for other tapers)
Standard Resistance Tolerance10%
Residual Resistance (Max)2
Resistance TaperAudio (A, C, D), Linear (B)
Maximum Operating Voltage350 Vac
Rated Power0.5W (B taper), 0.25W (other tapers)
Dielectric Strength1,500 Vac, sea level
Nominal Electrical Travel265
Insulation Resistance1,000 M
Gang Error (Dual Unit)3dB (-40dB to 0dB)
Operating Temperature-55C to +125C
IP RatingSealed = IP66, Dust proof = IP50
Soldering Condition (Wave)260C maximum for 1-3 seconds
Soldering Condition (Hand)300C maximum for 3 seconds
Mechanical Travel (Rotational angle)295 10
Rotational Torque (Max)108 gf.cm (36 gf.cm in each additional gang)
Rotational Stop Strength2,880 gf.cm
Detent Torque (Min)144 gf.cm
Nut Tightening Strength8 kgf.cm minimum
Rotational Life1,000,000 cycles
Switch Circuit (if applicable)SPDT
Switch Contact Resistance (Max)150 m
Switch Rated Power (if applicable)0.5 A at 30 Vdc