| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5kΩ
Description : 2.5kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10IP06-252A2020-I-TA
Model Number : PC16SH-10IP06-252A2020-I-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for versatile control applications. Featuring a durable plastic housing and incorporated shaft, it offers configurable options such as ganging up to four modules, various shaft types, and tapers. With IP54 protection and self-extinguishable UL 94-V0 material, it is suitable for demanding environments in the home appliance, industrial, and automotive markets. Applications include appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Series Model | PC-16 |
| Type | Single-turn panel control potentiometer |
| Resistive Element | Carbon |
| Tapers | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of values (Lin) | 100 Rn 5M |
| Range of values (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal power at 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal power at 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent noise resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Mechanical rotation angle | 300 5 |
| Electrical rotation angle | 280 20 |
| Rotational torque (single models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Potentiometer life | 25,000 cycles |
| Switch life | 10,000 cycles |
| Modular gang type | Up to 4 modules |
| Switch specifications (Nominal current) | 1A, 250 VAC |
| Switch specifications (Operating angle) | 305 |
| Switch specifications (Test voltage) | 500 V |
| Connection | Solder lugs or PC pins |
| Mounting style options | Vertical adjust, Horizontal adjust |
| Bushing diameter options | M7, M10, Bushless (SC) |
| Shaft types | Plastic and Metal shafts (various models available) |
| Optional features | Stereo matching, Rotary switch, Nut & washer, Bushless & shaftless models, Assemblies with wires and connectors, Metallic support (mounting brackets) |
| Packaging | Bulk (100 pcs per box, 50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
panel mount potentiometer Amphenol PC16SH-10IP06-252A2020-I-TA with configurable shaft and IP54 protection rating Images |