Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5kΩ
Description : 2.5kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10IP06-252A2020-I-TA
Model Number : PC16SH-10IP06-252A2020-I-TA
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Protection: IP54 according to IEC 60529
  • Material: Self-extinguishable material UL 94-V0
  • Certifications: ISO 14001 (Bureau Veritas)
  • Origin: Spain
Technical Specifications
Specification Details
Series Model PC-16
Type Single-turn panel control potentiometer
Resistive Element Carbon
Tapers Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog)
Range of values (Lin) 100 Rn 5M
Range of values (Log, Alog) 1K Rn 5M
Tolerance (100 Rn 1M) 20%
Tolerance (1M < Rn 5M) 30%
Max. Voltage (Lin) 250 VDC
Max. Voltage (Log, Alog) 125 VDC
Nominal power at 50C (Lin) 0.2 W
Nominal power at 50C (Log, Alog) 0.1 W
Residual resistance 5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C (up to 85C depending on application)
Mechanical rotation angle 300 5
Electrical rotation angle 280 20
Rotational torque (single models) 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz)
Stop torque > 40 Ncm (>56 in-oz)
Max. Torque nut (binding out) < 80 Ncm (<112 in-oz)
Thrust and pull in the shaft > 25 N
Potentiometer life 25,000 cycles
Switch life 10,000 cycles
Modular gang type Up to 4 modules
Switch specifications (Nominal current) 1A, 250 VAC
Switch specifications (Operating angle) 305
Switch specifications (Test voltage) 500 V