| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 2.5MΩ
Description : 2.5MΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SV-10IP06-255A2020-TA
Model Number : PC16SV-10IP06-255A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16mm carbon panel mount potentiometer designed for versatile control applications. Featuring a durable plastic housing and incorporated shaft, it offers configurable options such as ganging up to four modules, various shaft types, and selectable tapers. With IP54 protection and self-extinguishing material (UL 94-V0), the PC-16 is suitable for demanding environments in the home appliance, industrial, and automotive markets. Key applications include appliance program selection, thermostat and HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Series | PC-16 |
| Type | Single-turn panel control potentiometer |
| Resistive Element | Carbon |
| Housing | Plastic |
| Ganging Capability | Up to 4 modules |
| Shaft Types | Plastic and Metal |
| Tapers Available | Linear, Log (Audio), Antilog (Reverse) |
| Terminals | Solder Lugs or PC Pins (On request) |
| Electrical Specifications - Taper | Lin, Log, Alog |
| Electrical Specifications - Range of Values | 100 Rn 5M (Lin) 1K Rn 5M (Log, Alog) |
| Electrical Specifications - Tolerance | 20% (100 Rn 1M) 30% (1M < Rn 5M) |
| Electrical Specifications - Max. Voltage | 250 VDC (Lin) 125 VDC (Log, Alog) |
| Electrical Specifications - Nominal Power (50C) | 0.2 W (Lin) 0.1 W (Log, Alog) |
| Electrical Specifications - Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Electrical Specifications - Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Electrical Specifications - Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to +158F) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) (for single models) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Environmental Testing - Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W (5% R) |
| Environmental Testing - Mechanical Life | 25,000 cycles (Potentiometer) 10,000 cycles (Switch) |
| Environmental Testing - Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Environmental Testing - Damp Heat | 500h at 40C and 95% RH (5% R) |
| Environmental Testing - Vibration | 2h each plane at 10Hz - 55Hz (2% R) |
| Optional Features | Stereo matching, Rotary switch, Nut & washer, Bushless & shaftless models, Assemblies with wires and connectors, Metallic support (mounting brackets) |
| Switch Specifications - Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Specifications - Contact Resistance (initial) | 10 m |
| Switch Specifications - Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Specifications - Operating Angle | 305 |
| Switch Specifications - Test Voltage | 500 V |
| Packaging | Bulk (100 pcs per box, 50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
Plastic housing carbon panel mount potentiometer with selectable tapers Amphenol PC16SV 10IP06 255A2020 TA Images |