| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 220kΩ
Description : 220kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07IP04-224A2020-TA
Model Number : PC16SH-07IP04-224A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16mm carbon panel mount potentiometer designed for robust control applications. Featuring a durable plastic housing and integrated shaft, it offers a wide range of configurable options, including ganging up to four modules, various shaft types, and selectable tapers (Linear, Log, Antilog). With IP54 protection and self-extinguishable UL 94-V0 material, it is suitable for demanding environments in the home appliance, industrial, and automotive markets. Applications include appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of values (Decad) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal power at 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal power at 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent noise resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating temperature | -25C to +70C (-13F to + 158F) |
| Modular gang type | Up to 4 modules |
| Mechanical rotation angle | 300 5 |
| Electrical rotation angle | 280 20 |
| Rotational torque (single models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Potentiometer life | 25,000 cycles |
| Switch life | 10,000 cycles |
| Switch nominal current | 1A, 250 VAC |
| Switch operating angle | 305 |
| Switch test voltage | 500 V |
| Packaging | Bulk, 100 pcs per box (Triple and quadruple models with switch: 50pcs) |
|
|
Robust potentiometer with integrated shaft and UL 94-V0 self-extinguishable material Amphenol PC16SH-07IP04-224A2020-TA Images |