| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 47kΩ
Description : 47kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07IP04-473A2020-TA
Model Number : PC16SH-07IP04-473A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for control applications. It features a plastic housing and incorporated shaft, offering a wide range of configurable options including ganging up to four modules, various shaft types, and tapers. With IP54 protection and self-extinguishable UL 94-V0 material, the PC-16 is suitable for demanding environments in the home appliance, industrial, and automotive markets, serving as an ideal solution for appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Series | PC-16 |
| Type | Single-turn panel control potentiometer |
| Resistive Element | Carbon |
| Tapers | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of Values | 100 Rn 5M (Lin); 1K Rn 5M (Log, Alog) |
| Tolerance | 20% (100 Rn 1M); 30% (1M < Rn 5M) |
| Max. Voltage | 250 VDC (Lin); 125 VDC (Log, Alog) |
| Nominal Power @ 50C | 0.2 W (Lin); 0.1 W (Log, Alog) |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Modular Gang Type | Up to 4 modules |
| Shaft Types | Plastic and metal shafts |
| Terminals | Solder lugs or PC pins (On request) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) for single models |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W (5%) |
| Mechanical Life | 25,000 cycles (Potentiometer); 10,000 cycles (Switch) |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat Test | 500h at 40C and 95% RH (5%) |
| Vibration Test | 2h each plane at 10Hz - 55Hz (2%) |
| Switch Specifications | Nominal current 1A, 250 VAC; Contact resistance (initial) 10 m; Operating torque 1 to 3 Ncm; Operating angle 305; Test voltage 500 V |
| Packaging | Bulk, 100 pcs per box (50pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
Durable single turn carbon panel potentiometer Amphenol PC16SH 07IP04 473A2020 TA with ip54 protection Images |