Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 1MΩ
Description : 1MΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10IP06-105B2020-TA
Model Number : PC16SH-10IP06-105B2020-TA
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Material: Plastic housing, Self-extinguishable UL 94-V0
  • Protection Rating: IP54 according to IEC 60529
  • Certifications: UL 94-V0
  • Origin: Spain (implied by contact information)
Technical Specifications
Specification Details
Model Series PC-16
Type Single-turn panel control potentiometer
Resistive Element Carbon
Tapers Linear (Lin), Log (audio) (Log), Antilog (reverse) (Alog)
Range of Values (Lin) 100 Rn 5M
Range of Values (Log, Alog) 1K Rn 5M
Tolerance (100 Rn 1M) 20%
Tolerance (1M < Rn 5M) 30%
Max. Voltage (Lin) 250 VDC
Max. Voltage (Log, Alog) 125 VDC
Nominal Power @ 50C Lin: 0.2 W, Log/Alog: 0.1 W
Residual Resistance 5% Rn (5 min.)
Equivalent Noise Resistance 3% Rn (3 min.)
Operating Temperature -25C to +70C (up to 85C depending on application)
Mechanical Rotation Angle 300 5
Electrical Rotation Angle 280 20
Rotational Torque (Single models) 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz)
Stop Torque > 40 Ncm (>56 in-oz)
Max. Torque nut (binding out) < 80 Ncm (<112 in-oz)
Thrust and pull in the shaft > 25 N
Potentiometer Life 25,000 cycles
Switch Life 10,000 cycles
Electrical Life 1,000h at 50C; 0.15W
Mechanical Life (Potentiometer) 25,000 cycles
Mechanical Life (Switch) 10,000 cycles at 1A and 50 VAC
Temperature Coefficient 300 ppm/C (Rn < 100K)
Thermal Cycling 2.5%
Damp Heat 5%
Vibration 2%
Storage 2.5%
Switch Nominal Current 1A
Switch Test Voltage 500 V
Switch Operating Angle 305
Switch Operating Torque 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz)
Available Ganging Up to 4 modules
Packaging (Bulk) Box dimensions: 250x160x95 mm, 100 pcs per box (50 pcs for triple/quadruple models with switch)