| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 1MΩ
Description : 1MΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-10IP06-105B2020-TA
Model Number : PC16SH-10IP06-105B2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of applications in the home appliance, industrial, and automotive markets. It features a plastic housing with an incorporated shaft and offers modular ganging up to four modules. Key features include IP54 protection, self-extinguishable UL 94-V0 material, and configurable options for shaft types, tapers, and terminals. Applications include appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model Series | PC-16 |
| Type | Single-turn panel control potentiometer |
| Resistive Element | Carbon |
| Tapers | Linear (Lin), Log (audio) (Log), Antilog (reverse) (Alog) |
| Range of Values (Lin) | 100 Rn 5M |
| Range of Values (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C | Lin: 0.2 W, Log/Alog: 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W |
| Mechanical Life (Potentiometer) | 25,000 cycles |
| Mechanical Life (Switch) | 10,000 cycles at 1A and 50 VAC |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Thermal Cycling | 2.5% |
| Damp Heat | 5% |
| Vibration | 2% |
| Storage | 2.5% |
| Switch Nominal Current | 1A |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Available Ganging | Up to 4 modules |
| Optional Features | Stereo matching, Rotary switch, Nut & washer, Bushless & shaftless models, Assemblies with wires and connectors, Metallic support (mounting brackets) |
| Packaging (Bulk) | Box dimensions: 250x160x95 mm, 100 pcs per box (50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
panel mount potentiometer Amphenol PC16SH-10IP06-105B2020-TA suitable for automotive HVAC and industrial controls Images |