| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07IP04-103A2020-TA
Model Number : PC16SH-07IP04-103A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for control and position sensing applications. Featuring a durable plastic housing and integrated shaft, it offers a wide range of configurable options including ganging up to four modules, various shaft types, and tapers. Its robust design, with IP54 protection and self-extinguishing UL 94-V0 material, makes it suitable for demanding environments in the home appliance, industrial, and automotive markets. Key applications include appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of Values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Modular Gang Type | Up to 4 modules |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single Models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque Nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and Pull in Shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat | 500h at 40C and 95% RH |
| Vibration | 2h each plane at 10Hz - 55Hz |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Contact Resistance (initial) | 10 m |
| Switch Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging (Bulk) | 100 pcs per box (50 pcs for triple/quadruple models with switch) |
|
|
panel mount potentiometer Amphenol PC16SH-07IP04-103A2020-TA with ip54 protection and linear log antilog taper choices Images |