| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07CP20-103A2020-TA
Model Number : PC16SH-07CP20-103A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for various control applications. It features a plastic housing, incorporated shaft, and offers modular ganging up to four modules. With IP54 protection and self-extinguishable material (UL 94-V0), it is suitable for demanding environments. The PC-16 is configurable with different shaft types, tapers, and terminals, making it versatile for the home appliance, industrial, and automotive markets. Applications include appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of Values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (up to 85C depending on application) |
| Modular Ganging | Up to 4 modules |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Electrical Life | 1,000 hours at 50C; 0.15W |
| Mechanical Life (Potentiometer) | 25,000 cycles at 10 to 15 cpm |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat | 500h at 40C and 95% relative humidity (RH) |
| Vibration | 2h each plane at 10Hz - 55Hz |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Contact Resistance (initial) | 10 m |
| Switch Operating Torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging (Bulk) | Box dimensions (mm): 250x160x95. Units per box: 100 pcs (Triple and quadruple models with switch: 50pcs) |
|
|
Durable plastic housing carbon panel mount potentiometer Amphenol PC16SH-07CP20-103A2020-TA with IP54 protection rating Images |