| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 5kΩ
Description : 5kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SV-10IP05-502A2020-TA
Model Number : PC16SV-10IP05-502A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of applications in the home appliance, industrial, and automotive markets. It features a durable plastic housing with an incorporated shaft and offers IP54 protection. The PC-16 is highly configurable, supporting ganging up to four modules, various shaft types, and tapers. Key applications include appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, industrial controls, automotive control, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Taper Options | Linear (Lin), Log (Log), Anti-log (Alog) |
| Range of Values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal Power @ 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal Power @ 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to + 158F) (Up to 85C depending on application) |
| Modular Gang Type | Up to 4 modules |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Rotational Torque (Single Models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop Torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque Nut (Binding Out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and Pull in Shaft | > 25 N |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Operating Angle | 30 5 |
| Packaging (Bulk) | Box dimensions: 250x160x95 mm. Units per box: 100 pcs (Triple and quadruple models with switch: 50pcs) |
| Environmental Testing (Electrical Life) | 1,000h at 50C; 0.15W (R 5%) |
| Environmental Testing (Mechanical Life) | 25,000 cycles (Potentiometer), 10,000 cycles (Switch) |
| Environmental Testing (Temperature Coefficient) | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Environmental Testing (Damp Heat) | 500h at 40C and 95% RH (R 5%) |
Note: For specific configurations and custom options, please refer to the "HOW TO ORDER" section and consult Piher.
|
|
Durable plastic housing carbon panel mount potentiometer Amphenol PC16SV-10IP05-502A2020-TA with IP54 protection rating Images |