| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16SH-07CP04-104A2020-TA
Model Number : PC16SH-07CP04-104A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16-mm carbon panel mount potentiometer designed for various control applications. It features a plastic housing and incorporated shaft, with configurable options like ganging up to four modules, different shaft types, and tapers. The PC-16 offers IP54 protection and is constructed from self-extinguishable material (UL 94-V0). It is suitable for applications in home appliances, industrial controls, and the automotive market, including appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, and home and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Series Model | PC-16 |
| Potentiometer Type | Single-turn, carbon resistive element |
| Mounting | Panel mount |
| Modular Gang Type | Up to 4 modules |
| Shaft Types | Plastic and metal shafts (various options available) |
| Tapers | Linear (Lin), Log (audio - Log), Antilog (reverse - Alog) |
| Terminals | Solder lugs or PC pins (on request) |
| Electrical Rotation Angle | 280 20 |
| Mechanical Rotation Angle | 300 5 |
| Rotational Torque | 0.5 to 1.5 Ncm (single models) |
| Stop Torque | > 40 Ncm |
| Potentiometer Life | 25,000 cycles |
| Switch Life | 10,000 cycles |
| Operating Temperature | -25C to +70C (-13F to +158F) |
| Nominal Power | 0.2 W (Lin) @ 50C, 0.1 W (Log, Alog) @ 50C |
| Max. Voltage | 250 VDC (Lin), 125 VDC (Log, Alog) |
| Residual Resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent Noise Resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Electrical Life | 1,000h at 50C; 0.15W |
| Mechanical Life | 25,000 cycles |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Damp Heat Resistance | 5% (500h at 40C and 95% RH) |
| Vibration Resistance | 2% (2h each plane at 10Hz - 55Hz) |
| Switch Nominal Current | 1A, 250 VAC |
| Switch Operating Angle | 305 |
| Switch Test Voltage | 500 V |
| Packaging | Bulk, 100 pcs per box (Triple/Quadruple models with switch: 50pcs) |
| Optional Features | Stereo matching, Rotary switch, Nut & washer, Bushless & shaftless models, Assemblies with wires and connectors, Metallic support (mounting brackets), Custom shaft length, Custom tapers, Custom tolerances, Custom configurations (PCI, PCF) |
|
|
Amphenol PC16SH 07CP04 104A2020 TA panel mount potentiometer with configurable tapers and shaft types Images |