| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 500kΩ
Description : 500kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16DH-07CP06-504A2020-TA
Model Number : PC16DH-07CP06-504A2020-TA
The Piher PC-16 is a 16mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of control applications. Featuring a durable plastic housing and integrated shaft, this single-turn potentiometer offers configurable options such as ganging up to four modules, various shaft types, and selectable tapers. It is suitable for demanding environments with IP54 protection and self-extinguishing material (UL 94-V0). Applications span across home appliances, industrial controls, and the automotive market, including appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, and building automation.
| Specification | Details |
|---|---|
| Electrical Specifications | |
| Taper | Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog) |
| Range of values (Decad.) | 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0 |
| Resistance Range (Lin) | 100 Rn 5M |
| Resistance Range (Log, Alog) | 1K Rn 5M |
| Tolerance (100 Rn 1M) | 20% |
| Tolerance (1M < Rn 5M) | 30% |
| Max. Voltage (Lin) | 250 VDC |
| Max. Voltage (Log, Alog) | 125 VDC |
| Nominal power at 50C (Lin) | 0.2 W |
| Nominal power at 50C (Log, Alog) | 0.1 W |
| Residual resistance | 5% Rn (5 min.) |
| Equivalent noise resistance | 3% Rn (3 min.) |
| Operating temperature | -25C to +70C (-13F to + 158F) |
| Environmental Testing | |
| Electrical life | 1,000h at 50C; 0.15W (5%) |
| Mechanical life (Potentiometer) | 25,000 cycles at 10 to 15 cpm (Rn < 1M) |
| Mechanical life (Switch) | 10,000 cycles at 1A and 50 VAC (3%) |
| Temperature coefficient | 300 ppm/C (Rn < 100K) |
| Thermal cycling | 16h at 85C and 2h at -25C (2.5%) |
| Damp heat | 500h at 40C and 95% RH (5%) |
| Vibration | 2h each plane at 10Hz - 55Hz (2%) |
| Storage | 6 months at 23C 2C and 50% RH (2.5%) |
| Mechanical Specifications | |
| Mechanical rotation angle | 300 5 |
| Electrical rotation angle | 280 20 |
| Rotational torque (single models) | 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz) |
| Stop torque | > 40 Ncm (>56 in-oz) |
| Max. Torque nut (binding out) | < 80 Ncm (<112 in-oz) |
| Thrust and pull in the shaft | > 25 N |
| Life (Potentiometer) | 25,000 cycles |
| Life (Switch) | 10,000 cycles |
| Switch Specifications | |
| Nominal current | 1A, 250 VAC |
| Contact resistance (initial) | 10 m |
| Operating torque | 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz) |
| Operating angle | 305 |
| Test voltage | 500 V |
| Packaging | |
| Bulk Box dimensions (mm) | 250x160x95 |
| Units per box | 100 pcs (Triple and quadruple models with switch: 50pcs) |
| Customization Options | Ganging up to 4 modules, various shaft types (plastic/metal), tapers (linear, log, antilog), solder lugs or PC pins, stereo matching, rotary switch, nut & washer, bushless & shaftless models, assemblies with wires and connectors, metallic support brackets. |
|
|
Panel mount potentiometer Amphenol PC16DH-07CP06-504A2020-TA featuring IP54 rated protection and UL 94-V0 material housing Images |