Contact Now
Tolerance : ±20%
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Power(Watts) : 200mW
Number of Turns : 1
Resistance : 500kΩ
Description : 500kΩ ±20% 200mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : PC16DH-07CP06-504A2020-TA
Model Number : PC16DH-07CP06-504A2020-TA
Contact Now
Product Overview
The Piher PC-16 is a 16mm carbon panel mount potentiometer designed for a wide range of control applications. Featuring a durable plastic housing and integrated shaft, this single-turn potentiometer offers configurable options such as ganging up to four modules, various shaft types, and selectable tapers. It is suitable for demanding environments with IP54 protection and self-extinguishing material (UL 94-V0). Applications span across home appliances, industrial controls, and the automotive market, including appliance program selection, thermostat adjustment, HVAC control, consumer electronics, and building automation.
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Product Series: PC-16
  • Material: Carbon resistive element, Plastic housing, Self-extinguishable material UL 94-V0
  • Protection: IP54 according to IEC 60529
  • Origin: Spain (Implied by contact information)
  • Certifications: ISO 14001
Technical Specifications
Specification Details
Electrical Specifications
Taper Linear (Lin), Log (Log), Antilog (Alog)
Range of values (Decad.) 1.0 - 2.0 - 2.2 - 2.5 - 4.7 - 5.0
Resistance Range (Lin) 100 Rn 5M
Resistance Range (Log, Alog) 1K Rn 5M
Tolerance (100 Rn 1M) 20%
Tolerance (1M < Rn 5M) 30%
Max. Voltage (Lin) 250 VDC
Max. Voltage (Log, Alog) 125 VDC
Nominal power at 50C (Lin) 0.2 W
Nominal power at 50C (Log, Alog) 0.1 W
Residual resistance 5% Rn (5 min.)
Equivalent noise resistance 3% Rn (3 min.)
Operating temperature -25C to +70C (-13F to + 158F)
Environmental Testing
Electrical life 1,000h at 50C; 0.15W (5%)
Mechanical life (Potentiometer) 25,000 cycles at 10 to 15 cpm (Rn < 1M)
Mechanical life (Switch) 10,000 cycles at 1A and 50 VAC (3%)
Temperature coefficient 300 ppm/C (Rn < 100K)
Thermal cycling 16h at 85C and 2h at -25C (2.5%)
Damp heat 500h at 40C and 95% RH (5%)
Vibration 2h each plane at 10Hz - 55Hz (2%)
Storage 6 months at 23C 2C and 50% RH (2.5%)
Mechanical Specifications
Mechanical rotation angle 300 5
Electrical rotation angle 280 20
Rotational torque (single models) 0.5 to 1.5 Ncm (0.7 to 2.1 in-oz)
Stop torque > 40 Ncm (>56 in-oz)
Max. Torque nut (binding out) < 80 Ncm (<112 in-oz)
Thrust and pull in the shaft > 25 N
Life (Potentiometer) 25,000 cycles
Life (Switch) 10,000 cycles
Switch Specifications
Nominal current 1A, 250 VAC
Contact resistance (initial) 10 m
Operating torque 1 to 3 Ncm (1.4 to 4.2 in-oz)
Operating angle 305
Test voltage 500 V