Conductive plastic element potentiometer TT Electronics P170S-EC20AR100K with metal shaft and switch
Contact Now
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 50mW
Number of Turns : 1
Resistance : 100kΩ
Description : 100kΩ ±20% 50mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170S-EC20AR100K
Model Number : P170S-EC20AR100K
Contact Now
Product Overview
The P170 panel potentiometer is a high-quality, long-lasting control designed for various applications. It features a 17mm size, a 100,000 cycle life, and a conductive plastic element. Options include a switch, metal shaft, and bushing, making it suitable for both commercial uses and high-performance position sensing.
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Model: P170
  • Origin: Mexicali, B.C. Mexico
  • Element: Conductive plastic
  • Shaft/Bushing: Metal
  • Certifications: RoHS compliant
  • Customizable: Yes
Technical Specifications
P170NSide adjust, Solder lugs240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A
P170SSide adjust, Solder lugs with switch240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cycles15,000 cycles
P170N2Side adjust, PCB pins240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A
P170S2Side adjust, PCB pins with switch240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cycles15,000 cycles
P170NP1Top adjust, PCB pins240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A
P170SP1Top adjust, PCB pins with switch240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cycles15,000 cycles
P170NPDRear adjust, PCB pins240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cyclesN/A
P170SPDRear adjust, PCB pins with switch240260 100.5 to 1.25 oz-in100,000 cycles15,000 cycles
SpecificationValue
Resistance range100-1M Ohms (for "B" taper), 5K-1M Ohms (for other tapers)
Standard resistance tolerance20%
Residual resistance10 ohms max.
Input voltage (maximum)200 Vac max.
Power rating0.1W ("B" taper), 0.05W (other tapers)
Dielectric strength500Vac, 1 minute
Insulation resistance (minimum)50M ohms at 500Vdc
Sliding noise100mV max.
Switch contact resistance50M ohms max.
Switch power rated1.0A at 12 Vdc