Contact Now
  • 1
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 200kΩ
Description : 200kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170SPD-QC20B200K
Model Number : P170SPD-QC20B200K
Product Attributes
  • Brand: TT electronics | BI Technologies
  • Model: P170
  • Material: Conductive plastic element, Metal shaft/bushing
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Mexicali, B.C. Mexico
Technical Specifications
Model StyleAdjustmentTerminalsSwitch OptionPart Number
Panel PotentiometerSide adjustSolder lugsNoP170N
Panel PotentiometerSide adjustSolder lugsYesP170S
Panel PotentiometerSide adjustPCB pinsNoP170N2
Panel PotentiometerSide adjustPCB pinsYesP170S2
Panel PotentiometerTop adjustPCB pinsNoP170NP1
Panel PotentiometerTop adjustPCB pinsYesP170SP1
Panel PotentiometerRear adjustPCB pinsNoP170NPD
Panel PotentiometerRear adjustPCB pinsYesP170SPD
SpecificationValue
Diameter17mm
Potentiometer Life100,000 cycles
Switch Life15,000 cycles
Resistance Range100-1M Ohms (for B taper), 5K-1M Ohms (for other tapers)
Standard Resistance Tolerance20%
Residual Resistance10 ohms max.
Input Voltage (max)200 Vac max.
Power Rating (Potentiometer)0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)
Dielectric Strength500Vac, 1 minute
Insulation Resistance (min)50M ohms at 500Vdc
Sliding Noise100mV max.
Electrical Travel (nominal)240
Switch Contact Resistance (max)50M ohms
Switch Power Rating1.0A at 12 Vdc