| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 200kΩ
Description : 200kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170SPD-QC20B200K
Model Number : P170SPD-QC20B200K
The P170 panel potentiometer is a high-quality, long-lasting control designed for panel mounting. It features a conductive plastic element, a metal shaft and bushing, and offers a switch option for added functionality. This versatile potentiometer is suitable for a wide range of commercial applications and high-performance position sensing.
| Model Style | Adjustment | Terminals | Switch Option | Part Number |
|---|---|---|---|---|
| Panel Potentiometer | Side adjust | Solder lugs | No | P170N |
| Panel Potentiometer | Side adjust | Solder lugs | Yes | P170S |
| Panel Potentiometer | Side adjust | PCB pins | No | P170N2 |
| Panel Potentiometer | Side adjust | PCB pins | Yes | P170S2 |
| Panel Potentiometer | Top adjust | PCB pins | No | P170NP1 |
| Panel Potentiometer | Top adjust | PCB pins | Yes | P170SP1 |
| Panel Potentiometer | Rear adjust | PCB pins | No | P170NPD |
| Panel Potentiometer | Rear adjust | PCB pins | Yes | P170SPD |
| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 17mm |
| Potentiometer Life | 100,000 cycles |
| Switch Life | 15,000 cycles |
| Resistance Range | 100-1M Ohms (for B taper), 5K-1M Ohms (for other tapers) |
| Standard Resistance Tolerance | 20% |
| Residual Resistance | 10 ohms max. |
| Input Voltage (max) | 200 Vac max. |
| Power Rating (Potentiometer) | 0.1W (B taper), 0.05W (other tapers) |
| Dielectric Strength | 500Vac, 1 minute |
| Insulation Resistance (min) | 50M ohms at 500Vdc |
| Sliding Noise | 100mV max. |
| Electrical Travel (nominal) | 240 |
| Switch Contact Resistance (max) | 50M ohms |
| Switch Power Rating | 1.0A at 12 Vdc |
| Mechanical Travel (total) | 260 10 |
| Static Stop Strength | 40 oz-in |
| Rotational Torque | 0.5 to 1.25 oz-in |
| Switch Rotational Angle | 30 10 |
| Operating Temperature Range | -20C to +70C |
|
|
Panel potentiometer TT Electronics P170SPD-QC20B200K with metal shaft bushing and side adjust feature Images |