Contact Now
  • 1
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 100mW
Number of Turns : 1
Resistance : 10kΩ
Description : 10kΩ ±20% 100mW Potentiometers, Variable Resistors
Mfr. Part # : P170SPD-C15BR10K
Model Number : P170SPD-C15BR10K
Product Attributes
  • Brand: TT electronics
  • Product Series: P170
  • Origin: Mexico
  • Element Material: Conductive plastic
  • Shaft/Bushing Material: Metal
  • Certification: RoHS compliant
  • Customizable: Yes
Technical Specifications
P170NSide adjust, Solder lugs240100,000 cycles--0.5 to 1.25 oz-in
P170SSide adjust, Solder lugs with switch240100,000 cycles50M ohms1.0A at 12 Vdc0.5 to 1.25 oz-in
P170N2Side adjust, PCB pins240100,000 cycles--0.5 to 1.25 oz-in
P170S2Side adjust, PCB pins with switch240100,000 cycles50M ohms1.0A at 12 Vdc0.5 to 1.25 oz-in
P170NP1Top adjust, PCB pins240100,000 cycles--0.5 to 1.25 oz-in
P170SP1Top adjust, PCB pins with switch240100,000 cycles50M ohms1.0A at 12 Vdc0.5 to 1.25 oz-in
P170NPDRear adjust, PCB pins240100,000 cycles--0.5 to 1.25 oz-in
P170SPDRear adjust, PCB pins with switch240100,000 cycles50M ohms1.0A at 12 Vdc0.5 to 1.25 oz-in
General Specifications
SpecificationValue
Size17mm
Resistance Range100-1M Ohms (for B taper), 5K-1M Ohms (for other tapers)
Standard Resistance Tolerance20%
Residual Resistance10 ohms max.
Input Voltage (maximum)200 Vac max.
Power Rating0.1W (B taper), 0.05W (other tapers)
Dielectric Strength500Vac, 1 minute
Insulation Resistance (minimum)50M ohms at 500Vdc
Sliding Noise100mV max.